Столична община няма да допусне частни интереси и застрояване в Борисовата градина. Заграбените в годините на прехода 250-300 дка имоти на ключови места в парка ще бъдат върнати на общината с бъдещия нов подробен устройствен план (ПУБ) на Борисовата градина. Това заяви на пресконференция главният архитект на столицата Петър Диков.
"Хората, които са навлезли в парка в периода 1990-2005 г., няма да бъдат щастливи от новия ПУБ на Борисовата градина, който предстои да бъде изготвен", посочи Диков. И допълни, че те ще направят всичко, за да попречат на новия план, като атакуват процедурите и избора на изпълнител на плана в съда.
В момента в общината тече процедура за избор на екипа, който ще изготви новия ПУБ на Борисовата градина. Единствената цел на общината е да опази и защити обществения интерес, като изгони частния интерес, обясни той.
Журито ще избере най-добрия проект за парка за цялата му територия от "Орлов мост" до "Ловния парк". "Планът ще е достатъчно публично обсъждан, коментиран и преработван - толкова пъти, колкото е необходимо", увери Диков.
Той определи като "уникален хаос" проблемите със собствеността в Борисовата градина, които според него са направени целенасочено в годините. Територията на парка е общо 3500 декара, но от него са "плячкосани" 250-300 декара. Имотите се намират на ключови места.
Стремежът на общината е заграбените терени да бъдат върнати на столичани, "тъй като са публично-общинска собственост, тоест неотменна част от парка като функция".
"Едва ли има парк в Европа, на чиято територия да се намира автокъща", коментира главният архитект на София. И припомни, че идеята да се направи регулация на Борисовата градина датира още от 2007-2008 г., но изследването на собствеността е отнела повече от две години.