Днес ще станат ясни новите цени на тока, които ще влязат в сила от утре. След извънредно едномесечно отлагане на новите тарифи за бита и таксите, които ще плащат фирмите, Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) се събира на последно закрито заседание, на което ще бъде решено ще поскъпне ли електроенергията и с колко или пък цените ще бъдат задържани. Резултатите от него се очакват около 17 ч. Какво точно ще се случи обаче засега не е ясно. Единственото нещо, което стана ясно през последните седмици от изказванията на председателя на КЕВР Иван Иванов е, че увеличението няма да бъде такова, каквото се предвиждаше от 1 юли.
Именно заради очаквания скок бяха направени спешни промени в Закона за енергетиката, а влизането в сила на новите тарифи беше отложено с един месец, за да може регулаторът да се възползва от измененията в нормативната уредба и да направи преизчисления. Преди месец проекторешението на КЕВР предвиждаше за различните битови абонати цената за 1 киловатчас да се увеличи между 1.5 и 3.6%. Сериозен удар обаче се очертаваше за бизнеса. При големите стопански потребители, които купуват необходимия им ток по свободно договорени цени, се предвиждаше добавката "задължения към обществото” да се увеличи с 212%.
Това беше и основната причина за недоволството, довело до отлагането на въвеждането на новите цени и измененията в Закона за енергетиката. Още преди КЕВР да гласува тарифите, които трябваше да влязат в сила от 1 юли, бизнес организациите и хиляди предприятия започнаха протести, включително и изключване на мощности за 1 час. Според компаниите чрез увеличаването на добавката реално цената за необходимата им ел.енергия ще се увеличи от 13 до 18%, което ще доведе дори до фалити.
Макар и да бяха предприети мерки за туширане на увеличението, това не спря бизнеса да поиска ново отлагане на изменението на цените. Кулминацията беше провелият се в сряда национален протест, който само в София събра близо 10 хил. работници, мениджъри и членове на синдикатите в различни български предприятия. Които поискаха отлагане на новите цени, пълна ревизия и реформи в енергетиката, както и спиране на кражбите и източването на системата.