България е счупила 20-годишен рекорд по потребление на ток. Това се е случило вчера. Вечерта натоварването по мрежата е достигнало 7679, каквото не е виждано през последните две десетилетия. Това обясни министърът на енергетиката в оставка Теменужка Петкова. Ситуацията е била усложнена допълнително и от невъзможността в пиковия момент да се активират 2 от резервните мощности. Става въпрос за ТЕЦ-овете "Русе" и "Бобов дол". Причината е била в замръзналите запаси от въглища за т.нар. студен резерв. Ситуацията във втората централа е била преодоляна привечер малко след 17:00 ч. ТЕЦ "Русе" обаче продължава и в момента да не може да включи резервните си мощности.
Проблемът обаче не е само у нас. Редица държави на Балканския полуостров също са закъсали за ток. Заради настъпилия сибирски студ и значително повишената консумация, в редица страни от вчера има недостиг на електроенергия и местните производители не могат да се справят с покриването на нуждите на потребителите. Това важи поне за България, Румъния и Турция, стана ясно от думите на Петкова.
Нашата страна е поискала от северната ни съседка да ни помогне, като ни предостави ток. Получили сме обаче отказ, тъй като и румънците изпитват недостиг на електроенергия, обясни Петкова. Същата ситуация е наблюдавана и днес между нас и Турция. Те са ни поискали да им помогнем с 200 мегавата, но ние сме им отказали заради сериозната ситуация и голямото потребление у нас.
Заради невижданото потребление на ток у нас сме поискали разрешение и най-големите държавни електроцентрали да не доставят уговорени по-рано за енергийната борса количества енергия, а да ги пренасочат към битовите потребители. "За преодоляване на кризисната ситуация вчера проведохме разговори с ЕК да бъде разрешено част от количествата електроенергия, които ТЕЦ "Марица изток 2" и АЕЦ "Козлодуй" трябва да осигуряват за търговия на борсата, да бъдат пренасочени към обществения доставчик НЕК", обясни Петкова. Тя допълни, че в момента се очаква официалният отговор от Брюксел. По думите на енергийния министър тази мярка е временна и количествата ще бъдат компенсирани на следващ етап след нормализиране на ситуацията. Петкова отбеляза още, че към момента енергийната ни система е стабилна, а електроцентралите работят при 100% натоварване.
За да се гарантира максимално сигурността на електроенергийната система, състоянието на мощностите се следи ежечасно. Гърция спря износа на електроенергия към нашата страна, такива сигнали се получават и от други съседни държави. "Ако се наложи, ЕСО ще предложи ограничаване на експорта и от България, за да се гарантира максимално вътрешното потребление", коментира изпълнителният директор на компанията Иван Йотов.
Според данните на ЕСО дори и в момента консумацията на ел.енергия у нас е близо до отбелязания рекорд. Към 17:50 ч. натоварването по мрежата беше 7665 мегавата, показва автоматичната система на оператора. Не е изключено и вчерашният рекорд да бъде счупен, тъй като обикновено пикът на потреблението в България е около 19:00 ч.
С потребление от 16 млн. куб. метра природен газ вчерашният ден също отбеляза рекорд. Доставките са ритмични и няма място за притеснение, коментира още министър Петкова. Тя припомни също, че подземното хранилище в Чирен в момента разполага с повече от 340 млн. куб. метра синьо гориво. Добивът на въглища също се движи в нормални параметри и без сътресения.