Съветският многоцелеви космически кораб "Буран" изпреварил своето време и по повечето показатели превъзхождал американската система Space Shuttle, се казва в аналитичен доклад на експерти от Всерусийския институт за авиационни материали, подготвен за 25-годишния юбилей от деня на старта.
"Нашият "Буран" можеше да се намира на орбита два пъти по-дълго от американските совалки: 30 дни срещу 15, да вземе на борда си 30 тона товар (совалките са 24-тонни) и 10-членен екипаж (срещу 7 астронавти).
Подготовката за старт от космодрума "Байконур" отнемаше общо 15 дни (срещу месец за предстартовите операции на совалките на "Кейп Канаверъл"). Но най-главната разлика от американската система беше в това, че съветският кораб беше способен да изпълнява полет и да осъществява кацане в автоматичен режим, което с блясък доказа на 15 ноември 1988 г.", се отбелязва в доклада.
Освен това комплексът Space Shuttle, състоящ се от ракетен горивен резервоар и два твърдогоривни ускорителя, не можел да се използва за извеждане на орбита на други космически апарати освен совалки, които, освен това, нямали възможност няколко пъти да захождат към кацане, тъй като можели да кацат само с включени двигатели.
Съветската схема с прилагане на свръхтежката ракета носител "Енергия" е създадена универсална. Тя позволявала да се осъществява извеждане на орбита на всякакви космически кораби и товари с маса до 100 тона, а корабът "Буран" можел да задейства собствените си двигатели за управление по време на снижаване и кацане в автоматичен режим.
Съветският орбитален самолет бил предвиден за 100 полета, твърдогоривният ускорител – за 20, основните двигатели – за 66 полета. Еднократен елемент в съветската система бил само външният резервоар. След първия полет на "Буран" от 38 800 уникални топлозащитни плочки били загубени само осем. За сравнение, след първия полет на американска совалка от 24 192 плочки и 3254 гъвкави изолационни плочи са били заменени повече от сто топлозащитни елемента.
Създаденият в СССР в отговор на разработката на американската многоцелева транспортна космическа система проект "Енергия-Буран" обединил 1200 промишлени предприятия.
За създаването на кораба само специалистите от Всерусийския институт за авиационни материали са разработили 39 нови материала и 230 напълно нови технологии. Програмата продължила 18 години, отбелязва РИА Новости.