Европейците нямат доверие на интернет и се притесняват да не станат жертви на киберпрестъпление. Това показа последното проучване на Евробарометър. Според данните 89% от европейците избягват да разкриват всякаква лична информация онлайн, а за 74% рискът да станат жертва на престъпление се е увеличил през изминалата година.
Нещо повече 12% от хората в Европа вече са били жертва на онлайн измама, а на 8% е била открадната самоличността.
В същото време обаче над половината от анкетираните не са променяли паролите си през изминалата година, каквито са съветите на експертите - чести промени на паролите.
В проучването на Евробарометър са участвали 27 000 души от държавите—членки на ЕС. Около половината от тях коментират, че купуват стоки или използват услуги онлайн, 48% ползват интернет банкиране, а 20% - продават стоки или предлагат услуги онлайн.
Близо 1/3 от европейците обаче не изпитват доверие на глобалната мрежа. Те заявяват, че не се чувстват уверени да ползват интернет за онлайн банкиране или за пазаруване.
40% пък изразяват своите опасения, че някой може да вземе или да злоупотреби с личните им данни, а 38% заявяват, че са загрижени за сигурността на плащанията онлайн.
От ЕК припомнят, че броени месеци остава докато заработи Европейския център по киберпрестъпност. Той ще се съсредоточи върху престъпни дейности онлайн, организирани от престъпни групи, както и срещу атаки, насочени към онлайн банкирането и други финансови дейности.
Седалището на центъра ще бъде в централата на Европол в Хага. Там ще бъде изградена лаборатория за киберпрестъпност, в която ще работят 30 души.