По-широкото разпространение на интернет принуждава правителствата да бъдат по-честни с гражданите си. Тази позиция защити изпълнителният директор на Google Ерик Шмид в събота (12 ноември) по време на срещата на организацията на Азиатско-тихоокеанско икономическо сътрудничество (APEC) в Хонолулу.
"В държавите и общностите по света гражданите използват онлайн инструменти, с които принуждават правителствата да бъдат по-искрени с тях", заяви Шмид, цитиран от The Australian и даде пример с демонстрациите от началото на годината, които свалиха авторитарните президенти на Тунис и Египет.
Техните активисти успяха да се организират основно по Facebook, да координират процеса с Twitter и да ги отразят нашироко през Youtube.
Тъй като 52% от световното население е под 30 години, а младите като цяло са по-активни в интернет, то те днес разполагат с по-голяма тежест при взимането на решения за бъдещето на страните си.
Въпреки че правителствата не трябва да игнорират силата на мрежата, то тя не бива да бъде преувеличавана, предупреди Шмид. "В онлайн света е лесно да се създаде впечатлението за революция под формата на шумотевица. Важно е да се прави разлика между нея и реалните действия", обясни той.
По-голямото разпространение на интернет ще доведе до създаването на два глобални паралелни свята – физическата сфера, в която както досега правителството ще упражнява реална власт над своите граждани и виртуалното пространство, в което хората ще имат повече влияние, допълни директорът на Google.
Така на тези, които вършат лоши неща, ще им бъде много трудно да се скрият от очите на обществото. "Не съществуват онлайн пещери", отсече Шмид и заключи, че с едва два милиарда интернет потребители от обща световна популация от седем милиарда днес , има място за ръст на онлайн пространството.