Американският сайт за групово пазаруване Groupon подаде пред регулаторните органи в САЩ в четвъртък проспект за листване на капиталовия пазар, посочвайки, че планира да набере 750 млн. долара, предава АФП.
Интернет групата, започнала своята дейност през ноември 2008 г. в Чикаго, не уточнява датата, за която е предвидена операцията, която според шефа и основател на фирмата Андрю Мейсън представлява "естествено развитие" в историята на Groupon.
Засега не става ясно и на кой точно пазар ще бъдат котирани акциите, нито каква част от книжата си ще предложат настоящите акционери.
Според информация в специализирани медии от последните седмици листването може да оцени компанията на над 15 млрд. долара. През март Блумбърг стигна още по-далеч в прогнозите си за стойността на Groupon. Лансирано беше предположението за 25 млрд. долара, като агенцията тогава се позова на източници, близки до групата.
В писмо, адресирано до "потенциални акционери" и публикувано в четвъртък от борсовите органи, Мейсън посочва: "Дори и да се възползваме от това да сме публична компания, имаме намерение да продължим да функционираме според дългосрочните принципи, довели ни дотам, където се намираме в момента". Уточнява се, че се има предвид "решителна" стратегия за инвестиции в растежа и оригиналността на компанията.
Андрю Мейсън подчертава, че само за 30 месеца неговата фирма, благодарение на своите над 7 хиляди служители, вече предлага "повече от хиляда изгодни оферти всеки ден на 83 млн. абонати в 43 държави и е продала над 70 млн." ваучера за пазаруване с отстъпка.
За 2010 г. компанията генерира продажби за 713,36 млн. долара, а само за първите три месеца на тази година оборотът ѝ е близо 645 млн. долара. Поради активната политика на придобивания и големи оперативни разходи Groupon отчита нетна загуба в размер на 456,32 млн. долара за 2010 г. и на 146,48 млн. за първото тримесечие на 2011.
В сряда, по време на свое участие на конференция за високи технологии в САЩ, Мейсън беше запитан за намеренията на Groupon да стане борсово търгувана фирма, пише АФП. Тогава обаче той не отговори еднозначно на поставените му въпроси, посочвайки само: "Управлявам компания, компанията има акционери. Излизането на борсата е начин за тях да получат пари".
"Не виждам никакви недостатъци, които да произтекат от взимането на подобно решение", допълни той, не давайки вид да се тревожи от натиска, който би могъл да последва при получаването на статута на публична компания, включително отговорностите за прозрачност и финансови постижения.
Излизането на борсата на групата, която е един от най-успешните стартиращи бизнеси в "социалния интернет", се очаква да бъде и една от най-внушителните подобни операции през тази година.
Groupon постави основите на бизнеса с предлагане на възможността на малки фирми, ресторанти и салони за красота да продават услугите си онлайн с големи отсъпки, при условие че се съберат определен брой клиенти за всяка една оферта.
iNews припомня, че през миналата година компанията отхвърли предложение за закупуване от Google. Интернет търсачката беше готова да плати за Groupon 6 млрд. долара, но фирмата предпочете да избере вариант за финансиране чрез публична продажба на акции.
Преди две седмици се листва друг голям и много успешен онлайн бизнес – социалната мрежа за професионални контакти LinkedIn. Компанията беше оценена в навечерието на борсовия си дебют на 4,25 млрд. долара и реализира триумфално начало на публичния си статут, радвайки се на огромен инвеститориски интерес.