Първият по рода си за България научен и енергиен център "ПланeтУм" бе открит в Бургас. Проектът за него се реализира с подкрепата на Shell, партньорите в проучвателен "Блок 1-14 Хан Кубрат" в Черно море Уудсайд енерджи и Репсол, както и на Община Бургас и Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура”. Социалната инвестиция на трите компании е в размер на 474 000 евро. Центърът се намира в сградата на Морската гара и е част от обновената зона около пристанището на града.
В "ПланетУм" са обособени няколко различни зони, сред които "Енергия", "Откривателство" и "Иновации". С помощта на над 20 образователни и интерактивни инсталации посетителите ще могат, забавлявайки се, да научат как се генерира и използва енергията от различните традиционни и възобновяеми източници, да се запознаят с някои от откритията, които са променили живота ни през последните векове, както и да разберат други интересни факти, като например с какво е уникална и характерна морската и сухоземна среда в района на Бургас.
Едни от най-интересните експонати са атмосферният водолазен костюм, чрез който посетителите ще влязат в ролята на истински водолаз и ще изпитат ограниченията на движение при налягане от една атмосфера, както и инсталациите за генериране на различни видове енергия от възобновяеми източници като вода и вятър.
"В Shell сме страстни привърженици на идеята за развитието на науката, технологиите, инженерството и математиката. В свят, в който ще се увеличава нуждата от енергия и ще се търсят начини това да става при намаляване на въглеродните емисии, ще са ни необходими уменията на учени и инженери за намирането на съответните решения. Ето защо сме горди, че подкрепяме Община Бургас в реализирането на проекта "ПланетУм", насочен към подобряване на уменията на учениците в инженерните науки. Благодаря на кмета на Бургас, г-н Николов, и на неговия екип, както и на екипа от "Америка за България" в Детски научен център "Музейко", които приеха идеята за този проект и вложиха своите енергия, ентусиазъм и страст за нейното развитие и реализиране. Вярваме, че "ПланетУм" ще е новата знакова дестинация в Бургас и пожелаваме попътен вятър в мисията му да вдъхновява бъдещите млади учени", коментира Камелия Славейкова, изпълнителен директор на Shell България.
"Стремим се Бургас да става все по-интересен, модерен и красив. Новият Детски научен център с планетариум има още една важна характеристика, освен изброените. Той ще бъде и полезен. Затова сме много благодарни на всички наши партньори в изпълнението на проекта. Центърът ще бъде място, където да учиш, докато се забавляваш. Убеден съм, че дори и възрастните ще си припомнят там старите знания, като ги обогатят с нови. Мястото ще е най-вече детско царство. И то на крачка от морето! Вярвам, че Детският научен център с планетариум ще стане една от емблемите на Бургас и ще привлече още много гости и туристи в нашия красив крайморски град", заяви Димитър Николов, кмет на Община Бургас.
Научният и енергиен център е шестият от общо 8 социални проектa, които Shell реализира в България през последните 4 години на обща стойност 1 млн. евро. Досега бяха подпомогнати Минно-геоложки университет "Св. Иван Рилски" и Софийски университет "Св. Климент Охридски" съответно с реновиране на лаборатории в катедра "Електротехника" и с доставяне на апаратура за Геолого-географския факултет. В Несебър и Поморие Shell подкрепи изграждането на детски и спортни площадки, а в Приморско осигури учебно оборудване за местното училище "Никола Вапцаров". До края на годината се очаква да се реализират проектите за изграждане на соларна инсталация за общинския плувен басейн в Созопол и за закупуване на учебно оборудване в Царево.
"ПланетУм" ще работи при строги мерки за безопасност за опазване на здравето на посетителите. Центърът ще бъде дезинфекциран два пъти дневно.