По време на посещението на държавния секретар на САЩ Хилари Клинтън в България няма да се обсъжда споразумението АСТА. Това каза в интервю за Дарик радио външният министър Николай Младенов: "Има други по-важни неща, за които да говорим".
На въпрос каква е позицията му за търговското споразумение, Младенов заяви: "Ако в интернет можеш да крадеш, можеш и да продаваш, така че тези, които искат да продават, да бъдат по-добри и да продават по-активно. Това е една среда".
Външният министър добави, че българската позиция по въпроса за АСТА ще се формира в Народното събрание: "Предстои комисиите да обсъдят проекта на споразумението. Различни експерти са уверили нашите министерства, че този текст не предполага някаква промяна на българското законодателство. За прилагането на споразумението се изисква ратификация на НС. В ратификационния акт ще бъде ясно записано откога и какво от споразумението прилагаме".
При нас становището е ясно. Направени са поправки в Закона за авторските права. Много важно е стриктно да прилагаме Европейския закон за авторското право, не сме измислили топлата вода и този закон трябва да бъде съблюдаван.
Това пък каза от своя страна министърът на културата Вежди Рашидов за АСТА в ефира на dariknews.
"България има добри закони. Не искам да вземам отношение по ACTA, защото Министерството на културата не е вносител на този документ. Няма правителство, което да вземе сега да намачка, да убива българския народ. Ние сме парламентарна република и парламентът ще изясни и уточни този случай. Не виждам смисъл от много викане", добави Рашидов.