Опасността от мощни слънчеви изригвания, които могат да предизвикат хаос в световните електронни системи, трябва да бъде възприемана по-сериозно. За това предупреди главният учен в британското правителство Джон Бедингтън по време на годишната среща на Американската асоциация на научните достижения (AAAS).
Свирепа слънчева буря може да повреди сателитите и електрическите мрежи по света и да доведе до глобална "Катрина" (по името на разрушителния ураган в САЩ от 2005 г.), която да струва на световната икономика към 2 трилиона долара, пророкува специалистът, цитиран от британския в. "Гардиън".
Учените очакват периодът на относително спокойствие на слънчевата активност през последните години скоро да приключи. За това говори последното мощно слънчево изригване преди няколко дни, което по сила нямаше аналог през последните четири години.
Специалистите са сериозно разтревожени за сигурността на комуникационните и енергийните системи, тъй като в периода на относително слънчево спокойствие тяхната крехкост драматично се е увеличила.
Тези системи са от критично значение за съвременната икономика и без тях редица икономически дейности – от управлението на самолетния трафик до паричните транзакции, биха замрели, което би довело до огромни щети.
Слънчевата активност се колебае в 11-годишен цикъл. Учените очакват следващият максимум да бъде през 2013 г.
Бъдещо мощно слънчево изригване ще бъде съпроводено с взрив на електромагнитна радиация, която ще йонизира външните слоеве на атмосферата. Тук на Земята ще бъдем в безопасност, но много от сателитите ще бъдат тежко засегнати поради липсата на адекватна защита на фината електроника в тях. Основен виновник за това ще бъде вълната от високоенергийни протони, които ще достигнат до планетата ни до 20 минути след изриването
Между 10 и 30 часа по-късно "Масивното коронно изригване" (СМЕ) ще удари земната магнитосфера и ще предизвика електрически потоци, които ще преминат през металните тръби на петролопроводите и високоволтовите електрически линии. Те могат да доведат до сривове в енергийните мрежи, подобни на този в канадската провинция Квебек от 1989 г. В големи части от света хората ще виждат светлинни явления, подобни на Северното сияние.
Този няколкочасов времеви отрязък между изригването и пристигането на заредените частици обаче оставя на властите възможност да реагират и да минимизират щетите от задаващата се електромагнитна буря, казват учените.
Те препоръчват енергийните компании да се подготвят като подсилят трансформаторите в подстанциите и инсталират кондензатори, които да неутрализират индуцирания електрически ток.
Най-свирепата слънчева буря в съвременната история на човечеството е отбелязана през 1859 г. когато за щастие електрическата инфраструктура по света била все още много слабо развита. Бурята обаче предизвикала протичането електричество през новопостроените телеграфни линии. Електрическите вълни били толкова мощни, че операторите на телеграфите можели да изключат батериите си и да продължат да изпращат съобщения по телеграфа.