Невероятните изчислителни възможности на суперкомпютъра на IBM – Sequoia, го изстреляха на върха на най-мощните суперкомпютри в света, предадоха световните медии.
Според влиятелната класация Топ 500 на най-бързите машини на планетата Sequoia е успял да изпревари досегашния лидер – японския "К" компютър (съкратено от Kei – японската дума за число с 16 нули).
Според данни на софтуер за оценка на изчислителната мощ машината на IBM може да извършва 16 квадрилиона операции в секунда или 16,32 петафлопа. За сравнение, възможностите на японската машина достигат до 10,51 петафлопа.
За да работи, Sequoia се нуждае от мощност от "само" 7,9 мегавата, което е сравнително по-икономично в сравнение с 12,6-те мегавата, нужни за захранването на японската машина.
При пускането си през 2009 г. компютърът на IBM заема 17-то място в Тop 500, но след серия от ъпгрейди успява да застане на първа позиция. Днес мегамашината разполага с фантастичните 1 572 864 процесорни PowerPC ядра, поставени в общо 96 компютърни стелажа.
За съжаление цялата тази огромна изчислителна мощ ще се използва за симулации на ефективността на ядрени експлозии и за откриване на "живота" на ядрени оръжия с изтекъл срок на годност.
За да ни помогнат да разбeрем колко мощен всъщност е Sequoia, от BBC правят следното сравнение. Ако всичките 6,7 млрд. души на планетата бъдат екипирани с калкулатори, ще са им нужни 320 години смятане без прекъсване, за да повторят сметките, които суперкомпютърът прави само за един час.
Sequoia е първият щатски суперкомпютър, който оглавява престижната класация от 2009 г. насам.