Ново проучване на Евробарометър за биологичните науки и биотехнологията показва, че европейците са оптимистично настроени по отношение на биотехнологиите. 53% от респондентите смятат, че в бъдеще тя ще има положително въздействие спрямо едва 20%, които са на мнение, че въздействието ѝ ще е отрицателно, съобщават от Европейската комисия.
Проучването показва обаче и липса на информираност по съществени въпроси, което е знак за необходимост от по-добра комуникация. Така например някои от областите, обхванати от проучването, като нанотехнологиите, биобанките и синтетичната биология са напълно непознати за повечето респонденти (съответно за 55%, 67% и 83% от тях), а към други, като генетично модифицираните храни, битуват скептицизъм и опасения.
Значима подкрепа има в ЕС и по отношение на биогоривата: 72% от респондентите се обявяват в подкрепа на извличаните от зърнени култури биогорива, а 83% — на горивата въз основа на неядивен материал.
Проучването откроява и масова подкрепа за медицинските приложения на биотехнологиите, които са стриктно регулирани. 63% от респондентите одобряват изследванията върху ембрионални стволови клетки (през 2005 г. те са били 59%), 69% подкрепят при определени условия изследванията върху други стволови клетки (спрямо 65%), а 63% поддържат генната терапия (спрямо 5 % преди пет години), като допълнително 15—18% са готови да приемат горепосочените приложения при специални обстоятелства.
Държавите, в които се наблюдава най-широка подкрепа за тези приложения, са Великобритания, Испания и Дания.
Проведеното през февруари 2010 г. проучване на Евробарометър е седмото от поредица, чието начало датира от 1991 г., и се основава на представителни извадки от 32 европейски държави.