Националната аерокосмическа агенция на САЩ прекратява съвместната работа с Русия, с изключение на общата дейност на Международната космическа станция.
Това решение е резултат от влошаването на отношенията между Вашингтон и Москва на фона на присъединяването на Крим към Руската федерация.
Преди седмица НАСА твърдеше, че ситуацията около Украйна няма да засегне отношенията ѝ с Русия. Но сега агенцията си е променила мнението.
"Вземайки под внимание продължаващото нарушаване на суверенитета и териториалната цялост от Руската федерация, НАСА преустановява повечето бъдещи и сегашни контакти с Русия", се казва в изявление, публикувано късно вечерта в сряда.
"НАСА и Роскомос обаче продължават съвместната работа над поддържането на безопасното функциониране на МКС", се отбелязва в документа. Служителите на агенцията сега не могат да пристигат в Русия, а също да обменят електронни писма или да водят видеоконференции с руските си колеги.
В заявлението на НАСА се отбелязва, че там не очакват "образувалата се в момента ситуация между Русия и Украйна да окаже (негативно) влияние върху нашето дългосрочно цивилно сътрудничество в Космоса с РФ, което продължава от десетилетия".
Новината за решението на НАСА станала известна в Москва в нощта на четвъртък и руската страна още не е направила коментар.
В своето заявление НАСА също обвинява Конгреса за съкращаването на бюджета за космическата програма.
"Ние сме изправени пред избор да финансираме ли изцяло плана за връщането на старта на ракети (с космонавти) на територията на САЩ, или да продължим да снабдяваме руснаците с милиони долари (във вид на заплащане за старта на космонавтите)", се отбелязва в документа.
В момента между Роскосмос и НАСА действа договор по доставка на американски астронавти на МКС с кораби "Союз". Той важи до 2017 година и едно такова пътешествие излиза на американската страна 70 милиона долара.
"Разводът (между САЩ и Русия) в подобна ситуация не е вариант – казва в интервю за АР Скот Пейс, експерт по космическия отрасъл в университета "Джордж Вашингтон". – Ние и руснаците разчитаме един на друг – те на нас, а ние на тях."
На свой ред Reuters нарича решението на НАСА "символичен жест", тъй като между американската и руската страна се запазва взаимодействието по МКС и очевидно него нищо не го заплашва.