Робот, рецитиращ творчеството на Шекспир, най-безмилостният будилник в света и интелигентен шейкър – това са само част от чудесата, които могат да видят постителите на започналото вече технологично изложение CeBIT в Хановер, пише Local.de.
Почти никой на света не обича да става рано сутрин, особено ако трябва да ходи на работа. Затова будилникът е необходима вещ за всеки от нас, а студентите от Техническия университет във Вилдау са измислили най-безмилостния такъв.
Техният будилник действа на следния принцип – в зададеното му време за събуждане, часовникът дава команда на завесите в спалнята ви и те се отварят, за да пропуснат слънчева светлина. Ако не сте станали до пет минути, будилникът включва лампата в стаята.
Следващата инквизиция от подлия часовник е включване на радиото, след това и на аларма. Неистовият звуков вой не спира, докато не станете от леглото и не стъпите на специален детектор, който спира всички ефекти чак след пет секунди. За награда будилникът ви включва автоматично кафемашината.
Тревожите се, че косата ви пада? Няма проблем – със специална камера, разработка на Then Spec, вече можете да проверите дали наистина оплешивявате. Камерата предава картина на скалпа ви към компютър, който анализира гъстотата на косата ви и изготвя модел, показващ след колко време и колко бързо тя пада.
Подобна технология е изобретена и за зъбите ви – на същия принцип, с вградена в четката ви за зъби камера, се проверява здравината на емайла, натрупаната плака и доколко ефективно миете зъбите си.
Любител сте на коктейлите и мразите, когато някой барман бърка съставките и вместо "Мохито" ви прави "Блъди Мери"? Новият интелигентен шейкър на Германския център за изкуствен интелект никога няма да сбърка. Просто му задавате да направи даден коктейл и шейкърът първо ви съобщава точната рецепта, а след това я изпълнява.
65 хил. евро? Това е цената на новия робот RoboThespian. Той може да ви изпълни соната от "Хамлет", да ви изиграе театрална сценка, дори да имитира друг популярен робот – C3PO от "Междузвезни войни". Роботът може да се използва като посрещач на посетители на музеи например, а дори НАСА прояви интерес към него.