Ако бизнес информацията, създадена и обработена от сървърите по света за една година се отпечата върху книги, които се подредят една върху друга, ще се получи купчина, висока 5,6 милиарда мили колкото е разстоянието между земята и Нептун, умножено по 20.
Оценката е направена от трима учени от университета в Сан Диего, които публикуваха в четвъртък от тях доклад, озаглавен "Колко информация. Доклад върху бизнес сървърите за 2010 г.", информира PhysOrg.com.
Според доклада 27 милиона компютърни бизнес - сървъри по света през 2008 г са произвели приблизително 9,57 зетабайта инфомация. Един зетабайт е равен на един милион милиона гигабайта или число с 21 нули. Първата по рода си строга оценка е базирана на различни източници - стандарти за обработка на информацията на сървърите и данни за продажбите производителите, доклади и интервюта от водещи експерти и др.
Според проучването на натовареността на бизнес сървърите по света се удвоява приблизително на всеки две години, което означава, че до 2024 г. годишно ще бъде произвеждан дигиталният еквивалент на книги, които поставени една върху друга, могат да стигнат до най-близката до нас звезда Алфа Центавър, разположена на 4, 37 светлинни години. Всяка от тези книга е с дебелина от 4,8 см и съдържа 2,5 мегабайта информация.
Изследователите споделят, че огромната от тази информация е преходна. Тя се създава, използват и изтрива от сървърите в рамките на няколко секунди без въобще да бъде отчетено нейното съществуване. Останалата част от информацията под формата на бази данни, документи и мултимедия е само малката видима част на айсберга, обясняват те.
Авторите на доклада дори отбелязват, че натоварването на световните сървъри може да е подценено, тъй като не включва милионите домашни сървъри.
В друга част проучването отбелязва острия ръст на виртуализацията, който започва от 2006 г. насам. Благодарение на тази технология много различни сървъри могат да намерят място върху една единствена физическа платформа.
Виртуализацията много полезна в тази насока, смятат специалистите, тъй като тя може да подобри значително енергийната ефективност, стабилността и цялостната ефективност при обработването на големи количествена информация. Едно от нейните приложения е облачния компютинг, който се използва от все по-голям брой бизнес клиенти.