Photoshop и подобните му софтуерни програми са мощни инструменти за редакция, способни да превърнат и най-посредствените снимки в произведения на изкуството.
Подобна способност за обработване на снимките, обаче често се използва за непочтени цели. Така, например създателите на реклами и графичните дизайнери, работещи в модната индустрия, често обработват заснетите модели, така че да ги превърнат в по-перфектни варианти на самите себе си.
От друга страна, множество проучвания сочат, че все по-голямото разминаване между реалните изображения и обработените с Photoshop оказва пряко влияние върху увеличаващи се случаи на хранителни разстройства сред момичетата и младите жени и води до нереалистични очаквания как би трябвало да изглежда тялото им.
В края краищата, ако младо момиче не вижда нищо друго, освен невъзможно слаби модели в списанията и в интернет, няма да бъде изненадващо, ако един ден тя застане пред огледалото и не хареса това, което вижда в него.
Политици от няколко европейски държави, в това число Великобритания, Франция и Норвегия, призовават подобни обработени снимки на модели да бъдат отбелязвани с предупредителни етикети – ход, който издателската индустрия разбираемо не иска да приеме.
За да сближи позициите на двете страни, професорът по компютърни науки в колежа Дартмут Хани Фарид предлага създаването на петстепенна скала, съобщават от учебното заведение. Тя ще позволи на потребителите да разбират кога върху дадена снимка са нанесени минимални козметични промени, (настройката на баланса на бялото или заличаването на няколко бръчки) и кога промените засягат самата същност на изображението.
Скалата, върху която Фарид работи, е базирана на осем параметъра, в които влизат формата, цвета и текстурата. В системата влизат фактори като степента на разместване на пикселите върху лицето и тялото на обработвания обект, степента на замъгляване или изостряне на изображението, както и цветовите промени.
За момента не съществуват конкретни планове за използването на новата петстепенна етикетираща система в издателския бранш. Мнозина смятат, че веднъж приета, подобна система би се превърнала в аналог на системите, използвани при видеоигрите или филмите.