Създаването на лек, преносим прибор за скрининг и профилактика на рака на гърдата, с възможности за многократно изследване, без никакви вредни въздействия.
Това е цел на разработваната лазерна система за оптична мамография в Националния център по биомедицинска фотоника към Института по електроника при БАН.
Проектът е финансиран до настоящата си фаза от "Сименс", "Medical Solutions", ОПТЕЛЛА ООД и Националния иновационен фонд.
Ракът на гърдата е на първо място по разпространение на онкологичните заболявания в света. Всяка година от рак на гърдата в България умират около 1000 жени. През последните 20 години болните от рак на гърдата се увеличиха с 42 процента.
През живота си всяка осма жена рискува да се разболее от рак на гърдата. Спасението е в ранното откриване на заболяването, отбеляза ученият. В първия стадий на развитие ракът на гърдата практически не дава никакви симптоми.
Мамографското изследване позволява да се видят малки нови образувания в тъканите на млечната жлеза, но самото то води до лъчево натоварване и представлява рисков фактор.
Целта на научната разработка е да се изследва взаимодействието на лазерното лъчение с биологичните тъкани и да се създаде апаратура за бърза, нетравмираща диагностика на нови образувания в млечната жлеза.