В България броят на мобилните телефони е по-голям от населението на страната. Това означава, че на много хора един мобилен апарат не им е достатъчен за комуникация и онлайн връзка. Дали обаче сме наясно какви опасности могат да ни заплашват?
Пред TV7 IT специалисти предупреждават, че културата на използване на смартфоните у нас все още не е на достатъчно добро ниво. Когато не се използва Bluetooth, телефонът трябва да се изключва, за да не се свърже по него някой, който със сигурност не бихте искали. Същото се отнася и за Wi-Fi.
Освен това смяната на паролите за социалните мрежи, служебните и личните пощи също е добра превенция срещу злоупотреби с лична и служебна информация.
Какво още трябва да знаем? Най-добър отговор дава експеримент на фирма-производител на смартфони. Фирмата нарочно "изгубила" 50 смартфона на различни обществени места и проследила какво се случва с апаратите. Оказва се, че 96% от новите "собственици" влезли в контактите или в социалните мрежи на смартфона. 50% от тези хора са търсили информация за собственика и как да се свържат с него. 8 от всеки 10 души разгледали и останалото меню, като особено любопитство проявили към раздел "работа".
Най-притеснителното от всичко обаче е, че почти всеки втори, който намерил някой от 50-те телефона, се опитал да влезе в приложението за онлайн банкиране. Всичко това се прави лесно и от разстояние, без дори да разберете, че докато държите телефона си, някой се рови в личното ви пространство.