Вече над десетилетие учените се опитват да направят дисплеи на базата на квантови точки. Този тип екрани са особено привлекателни, тъй като на теория те могат да предоставят изображение с изключително висока резолюция и енергийна ефективност в сравнение със сега използваните.
В ново проучване южнокорейски изследователи представиха първия пълноцветен екран от квантови точки с използваеми размери, който обещава да доведе до създаването на следващо поколение дисплеи за телевизори, мобилни телефони, дигитални фотоапарати и портативни игрални конзоли, пише PhysOrg.
Новият 4 инчов дисплей се състои от филм, върху който са отпечатани трилиони миниатюрни квантови точки (средно по 3 000 000 000 000 на квадратен сантиметър). Квантовите точки излъчват електромагнитни вълни специфична дължина във видимия спектър (цвят). Този цвят може да бъде променян при промяна в размерите на квантовите точки – процес, който учените са успели да овладеят.
Предишните опити за направата на големи пълноцветни дисплеи са се проваляли поради ред технически причини. Едно от основните предизвикателства, които учените трябвало да преодолеят, било спадането качеството на образа при повишаването на размерите на дисплея.
Те се справили тази трудност като използвали алтернативен подход за поставянето на квантовите точки върху повърхността на филма. Вместо да ги нанасят със спрей, учените създали "мастилен печат" на базата на шаблонна силициева пластина, която отпечатва прецизно квантовите точки. Tози процес не намалява яркостта на образа и същевременно води до по-висока плътност на нанасяне на точките.
Новият екран е и достатъчно гъвкав, че да намери приложения при свиваемите дисплеи. Технологията може да бъде използвана и за създаването на фотоволтаични устройства, които ще бъдат много ефективни поради ниския разход на енергия на квантовите точки.