Британски изследователи разработиха иновативен метаматериал, притежаващ способността да контролира потока от светлинни вълни във видимия спектър, пише BBS.
Тайната на новата разработка наречена Metaflex е в нейната микроскопична структура, която я превръща в т.нар. метаматериал.
Метаматериалите притежават способността да провеждат и контролират светлина на фундаментално ниво, споделя авторът на изследването и ръководител на екипа от учени Андреа Ди Фалко. Информация за новия материал е публикувана в списание New Journal of Physics.
Способността на метаматериалите да контролират светлината създава търсената илюзия за невидимост. Тази концепция не е нова. От години метаматериалите намират приложение в области като сонарната защита на кораби, подводници и самолети.
Антирадарната технология „Стелт“ също е един от примерите за използване на метаматериали. Постигането на „Стелт“-ефекта при видимата светлина обаче е много по-сериозно технологично предизвикателство, твърдят учените.
Затруднение тук идва от факта, че за да манипулират успешно светлинните вълни, структурите на метаматериалите трябва да бъдат значително по-малки от тези на материалите, които служат за отразяване на ултракъсите вълни.
Според законите на оптиката светлинните вълни могат да бъдат манипулирани единствено посредством структури, чиито размери са съизмерими с тяхната дължина. Досега разработените гъвкави метаматериали са били с по-големи размери, които не позволяват подобна обработка.
С Metaflex екипът на Андреа Ди Фалко прави голяма крачка напред. Елементите на материала са с достатъчно малки размери, за да прекъсват и управлява вълните в спектъра на видимата светлина. В същото време са достатъчно гъвкави, за да позволят нанасяне върху плат.
В момента обаче направата на мечтаната "шапка невидимка" не стои на дневен ред.
Учените са се фокусирали върху създаването на контатни лещи за еднократна употреба, които да бъдат вложени в зрителни протези за хора с нарушено зрение.