Иновационни очила с вградени в стъклата OLED микродисплеи ще ни позволи да виждаме обектите от реалния свят в съчетание с планините от виртуална информация, което световната мрежа предлага. Проектът, предлагащ лесен и бърз достъп до дигиталните морета буквално с един поглед, е дело на учени от германския технологичен център Фраунхофер в Дрезен (COMEDD)
Представете си, че преглеждате дигитално техническо ръководство за поправка през новата джаджа, която учените наричат с простото "очила за данни" (data glasses). С нея ще можете да обръщате страниците буквално с едно движение на погледа, без да ви се налага да изпускате инструментите.
Към момента механиците, извършващи сложни поправки, разчитат основно на информация от хартиени ръководства. Прелистването им обаче води до загуба на концентрация, което удължава процеса на поправки.
Ситуацията бе подобрена от навлизането на лаптопите, таблети и прочее мобилни устройства, които показват информацията в дигитален формат. Дори тук обаче специалистите трябва да ползват мишката, клавиатурата или сензорния екран, за да открият пътя до интересуващата ги информация. Друг недостатък на този метод е, че подобно на книгите, въпросната джаджа трябва да се постави на удобно за използване място.
За да решат тези проблеми, изследователите от Фраунхофер създават първите интерактивни HMD очила (от Head Mounted Displays). В основата на устройството стои използваните днес при смартфоните и таблетите от висок клас органични светодиоди (OLED). Показаната върху тях картина се съчетава с обектите от реалния свят, създавайки по този начин подходящата за работа добавена реалност.
Макар че по дизайн отстъпват на Google glasses, OLED очилата за данни ще предлагат нещо, с което продуктът на Google не може да се похвали - максимално удобен достъп и контрол върху информацията единствено с движението на очите.
Подобно удобство би улеснило неимоверно работата на професионалисти от най-различни области – от механици до хирурзи и самолетни пилоти.