В повечето случаи е забавно да гледаме любимите си филми по няколко пъти и да рецитираме репликите на героите от емблематичните моменти. Понякога детайлното познаваме всеки кадър и обрат - действието може опасно да ни доскучае.
Новият филм на Еве Съсман преодолява този досаден момент, като успява да разкаже на зрителя различна история всеки път щом бъде показан, пише Wired.com.
Трикът става благодарение на компютърна програма, която редактира лентата в реално време. Творението на Съсман бе представено за пръв път по време на тазгодишния фестивал Sundance, който се проведе в края на януари.
Тогава филмът, наречен с неблагозвучното whiteonwhite:algorithmicnoir, бе излъчен два пъти, като двата края бяха тотално различни един от друг. Тайната се крие в компютърна програма, която сглобява лентата от общо 3000 различни видеоклипа, 150 музикални парчета и 80 разказа зад камера.
Софтуерът бил инсталиран върху сървър Mac G5, който сполучливо бил наречен "машината на приятните изненади" (serendipity machine). Програмата работела като разчитала на тагове, за да избира клиповете, които да пусне – процес, аналогичен на използвания в интернет радиото Pandora.
Така например, ако първият избран клип има таг "наука", то програмата търси други клипове със същия таг и избира от тях за следващата сцена.
Създателите на проекта признават, че програмата невинаги работи по начина, по който се очаква. Този момент добавя нотка на реалност в лентата. "Всички имаме добри и лоши дни. Имаме моменти, в които се случва нещо интересно и които се опитваме да задържим, но естествено не можем. В това отношение този филм е подобен на реалния живот", обяснява Съсман пред Wired.
Действията на whiteonwhite:algorithmicnoir са вдъхновени от класически научнофантастични филми като "Алфавил" на Жан-Люк Годар и "Соларис" на Андрей Тарковски. Главен герой в историите е геофизикът Холз. Различните сценарии са издържани в предимно мрачна атмосфера, подчертана от сивите тонове, преобладаващи в сцените.
След Sundance, whiteonwhite:algorithmicnoir ще бъде представен на предстоящия филмов фестивал Берлинаре, както и в галерията за модерно изкуство в Санта Фе.