Най-дългата космическа програма на САЩ приключва тази седмица с най-малкия екипаж от десетилетия, пише АП. Историческият последен полет на совалката Атлантис ще бъде извършен от трима мъже и една жена, които са били ученици в гимназията по времето, когато първите астронавти са полетели на борда на совалките преди 30 години.
През 1981 г. легендарната програма отваря вратите на космоса за жени, хора от малцинствата, учени, учители, политици и дори хора със синя кръв, какъвто е случаят със саудитски принц, полетял през далечната 1985 г.
В петък (8 юли) Атлантис ще стартира последния 135-и полет на совалка до Международната космическа станция (МКС). Експертите смятат, че ще минат години преди САЩ отново да могат да изпратят свой кораб в околоземна орбита. Дотогава астронавтите ще бъдат принудени да достигат Международната космическа станция (ISS) на борда на руския кораб-ветеран "Союз”.Това ще намали многократно капацитета на САЩ да изпращат хора в космоса.
Въпреки двата трагични инцидента с катастрофите на Чалънджър и Колумбия, в които загинаха общо 14 астронавти, за тези 30 години американската космическа програма е изпратила в космоса повече хора, отколкото всеки друг космически кораб досега – общо 355 души от 16 държави.
В състава на последната мисия влизат командир Кристофър Фъргюсън, помощник-пилот Дъглас Хърл, Рекс Уолхайм и Сандра Магнус. Тяхната цел ще бъде да закарат до борда на МКС провизии и апаратура и да върнат ненужните и амортизирани апарати и отпадъци на станцията обратно на Земята за рециклиране. Сред новата апаратура е и роботизирана ръка, която ще асистира на обитателите на МКС при излизанията им в открития космос.
Полетът на Атлантис ще бъде първият полет на совалка с четиричленен екипаж от 1983г. насам.