Притежаваната от Google Motorola Mobility и китайската Lenovo съобщиха във вторник (10 януари), че ще използват процесори на Intel в смартфоните и другите си мобилни устройства. Така Intel ще направи първата си крачка към така желаното навлизане на този доходоносен мобилен пазар, съобщава AP.
Един от основните технически проблеми, коитo неоспоримият лидер в чиповете за персонални компютри дълго не успяваше да разреши, беше свързан с намаляването на енергийната им консумация.
Макар и много мощни, досегашните мобилни чипове не бяха много енергоемки и изтощаваха батериите на телефоните и таблетите в рамките на часове. Закономерно те бяха отхвърлени от процесорите по технологията на британския производител ARM, която завладя мобилния пазар през последните години.
Най-накрая пробивът бе направен – през второто тримесечие на годината китайската Lenovo ще представи Android смартфона K800 за китайския доставчик Unicom, който ще разполага с 4,5-инчов екран и ще може да предава видео към телевизионните приемници с помощта на безжичната дисплейна технология на Intel.
Това заяви вицепрезидентът на Lenovo Лиу Джун, който бе гост на изпълнителния директор на Intel Пол Отелини по време на ключоватата му реч на тазгодишното Международно изложение за потребителска електроника (CES) в Лас Вегас.
По време на събитието към Отелини се присъедини и шефът на Motorola Санджай Джа, който каза, че компанията му ще тества това лято телефони, захранвани с чиповете на Intel. Очаква се моделите да се появят на пазара към края на годината.
Джа не даде никакви детайли за новата серия смартфони, освен че те ще работят под Android, подобно на модела на Lenovo.
От Intel съобщиха, че техните телефони ще поддържат повечето приложения в Android Market. Обикновено преминаването от една към друга серия процесори води до технически проблеми с приложенията, които отказват да работят.
По време на презентацията си в Лас Вегас Отелини демонстрира създаден от Intel прототип на смартфон, чиято батерия издържа до 8 часа в режим на разговори и до 6 часа при гледане на видео. Това е капацитет, сравним с този на стандартните мобилни процесори.
В същото време шефът на Intel каза, че по-големият капацитет на чиповете на компанията означава, че смартфоните ще могат да поддържат повече приложения едновременно.
В края на миналата година от Microsoft разочароваха Intel със заявлението, че ще пуснат новата си операционна система Windows 8 във версия, която да работи с чиповете на Intel и във версия за моделите с ARM архитектура.
От средата на 90-те години на миналия век версиите на Windows работят най-вече с процесори от интелски тип. Анализаторите очакват ARM версията на Windows 8 да бъде използвана основно за таблети.