"Бъдещето трябва да се планира на базата на задълбочения прочит на историята. Турция ще построи по-голяма държава с помощта на Аллах". Това заяви турският президент Реджеп Ердоган пред участниците в конференцията за новата концепция за национална сигурност, предаде БГНЕС.
Той постави акцент върху исотрическия Лозански договор, по силата на който 3 млн. кв. км имперски територии са орязани до 780 000 кв. км.
"И това стана в Лозана под носа ни. Отнеха ни толкова земи и някои пак намериха повод за гордост. Какво бяхме, какво станахме, какво ще бъдем? Този въпрос за нас е изключително важен. Необходимо е да четем втория план на историята и така да планираме бъдещето си", заяви Ердоган. И допълни, че "винаги при споменаването на Лозана някои се чувстват некомфортно".
"Лозанският договор не е безспорен текст, не е и свещен. Разбира се, че ще го обсъждаме. Ще правим опити да постигнем по-доброто решение. Първата световна, Втората световна, Студената война останаха в забрава и на базата на това се опитват да ни затворят в Лозанския договор. Да не ни връзват кусур обаче - ние сме дали дума на нацията си. Ние ще оспорим всички условия", закани се турският президент.
Припомняме, че п силата на договора Източна Тракия и гр. Смирна (днешен Измир) са присъединени към Турция. Черноморските проливи се демилитаризират и стават свободни за преминаване на търговски и военни кораби.
По-нататък в словото си Ердоган подчерта, че никой няма право да се намесва във вътрешните закони на Турция, а решенията могат да вземат само нейните власти. За пореден път Ердоган обвини Европейския съюз в намеса във вътрешните работи на страната и в покровителство над терористите и техните депутати, избягали в Брюксел.
Междувременно днес бе медии съобщават, че няколко турски дипломати в Загреб и Сараево и семействата им са изчезнали и че нищо чудно те да са били елиминирани от властите в Анкара заради предполагаеми връзки с проповедника Гюлен, нарочен за организатор на метежа от 15 юли.
Един турски дипломат в хърватската столица Загреб се води за изчезнал, а неясна остава съдбата и на доскорошния турски посланик в Загреб Ахмет Тут и съпругата му Мина.
"Бруталното отмъщение на турския президент към участниците в проваления юлски преврат получи драматично развитие в сърцето на Хърватия", пише в днешния си брой седмичникът "Национал".
"Най-малко един турски дипломат, който доскоро работеше в Загреб, се води за изчезнал", пише изданието, позовавайки се на два дипломатически източника. Според седмичника "турските дипломати са били отведени секретно от хората на Ердоган в черни чували".
Най-жестока е била съдбата за турското културно аташе в Загреб Бекир Алпул, който е търсил помощ от чуждите дипломати в хърватската столица, а властите в Анкара са поискали Загреб да му отнеме дипломатическите документи. "Никой не знае каква е съдбата на турския посланик у нас Ахмет Тут и неговата съпруга Мине", подчертава "Национал".
След проваления опит за преврат Турция изпрати списък с имената на дипломатите, които се смятат за привърженици на Гюлен, с искане те да бъдат депортирани обратно в Турция.
Единствената положителна новина днес от Турция е, че властите са оттеглили садистичния проектозакона, който предвиждаше пълно оневиняване на изнасилвачите на деца, ако предложат брак на малолетните си жертви. Такъв закон има в много от арабските страни, където властват правилата на Шериата.
Причина за оттеглянето бяха масовите протести срещу проектозакона както в страната, така и неодобрението му в международен план. Премиерът Йълдъръм Бинали го оттегли в последния момент преди да бъде одобрен окончателно в парламента, подчертава Би Би Си.