Инициативата на действащия държавен глава Росен Плевнелиев президентите да се срещат всяка година на 22 януари - датата на която българските държавни глави встъпват в длъжност, стартира през 2013 г. и се наложи като традиция, съобщи прессекретариатът на президента. Тримата изразиха съжаление, че за първи път тази година президентът Желю Желев не е сред тях. Д-р Желев почина на 30 януари 2015 г. и последната му публична поява беше именно на срещата на президентите.
"Ще запомним президента Желев като убеден демократ, като президент на съгласието и мирния преход. Ще запомним и неговите думи: "Демокрацията се лекува само с повече демокрация".
По традиция тримата държавни глави направиха равносметка на изминалата година и кризите, пред които страната ни се изправи както във вътрешен и в международен план. Стоянов, Първанов и Плевнелиев подчертаха, че проведеният през октомври референдум е успех на българското гражданско общество и се обявиха за разширяване ролята на пряката демокрация у нас, се казва още в официалното съобщение.
Президентите изразиха надежда 2016 г. да бъде годината, в която съдебната реформа ще намери своята реализация, а гражданите постепенно ще усещат резултатите от извършените промени. Държавните глави се обединиха около тезата, че реформите трябва да продължат с ускорени темпове.
"Справедливостта трябва да бъде навсякъде в обществения живот. Това означава най-вече грижа за най-бедните и интеграция на всички групи в обществото. Държавата трябва да положи целенасочени усилия за преодоляване на социалното неравенство и интеграцията на маргинализираните групи в обществото. Институциите трябва да работят в полза на гражданите, за да се възвърне постепенно тяхното доверие", се казва в становището на тримата президенти.
В равносметката си за изминалата година държавните глави осъдиха всички форми на тероризъм. Тримата са категорични, че тероризмът е глобална заплаха, която изисква единен и решителен отговор. Необходимо е да се гарантира сигурността на хората и да се защитят демократичните ценности.
Общата им позиция е, че е необходим единен общоевропейски подход при преодоляването на последиците от безпрецедентния миграционен натиск и последвалата бежанска криза в Европа. Според тях усилията на европейските лидери и на международната общност трябва да бъдат насочени към премахване на първопричините, а не само на последиците от кризите.
Четвърт век след началото на демократичните промени и създаването на президентската институция президентите Стоянов, Първанов и Плевнелиев решиха да инициират създаването на Президентска библиотека, предаде БГНЕС. В нея гражданите ще могат да научат много повече за традициите и постиженията на институцията, ще имат възможност за пряк достъп до богата информация за работата на българските президенти по време на техните мандати. Предвижда се Президентската библиотека да се превърне в място за дебати и за гражданско образование.