САЩ отменят програмата за защита на нелегални имигранти, влезли в страната, преди да са навършили 16 години. Това съобщи главният прокурор и министър на правосъдието Джеф Сешънс, цитиран от Ройтерс.
Програмата "Отложено действие за пристигналите в детството" (DACA) бе създадена от Обама през 2012 г. и обхваща около 800 000 души, чиито родители са ги довели в Америка като деца, не са били обвинявани в сериозни престъпления и искат да учат и работят легално.
"За да имаме законна система за имиграция, която обслужва националния интерес, не можем да приемаме всеки, който поиска. Толкова е просто. Това би било политика на отворените граници, а американците правилно отхвърлиха това", каза Сешънс.
Сега съдбата на "мечтателите", както е прякорът на хората под закрилата на тази програма, остава в ръцете на Конгреса. Конгресмените имат 6 месеца да предприемат действие, но в първата половин година от мандата си те не успяха да приемат нито един значим закон, а имиграцията по традиция разпалва ожесточени спорове.
"Изключително жестоко е да предложиш американската мечта на тези младежи, да ги насърчиш да излязат от нелегалност, да проявят доверие към правителството и после да ги накажеш за това", реагира незабавно създателят на "Фейсбук" Марк Зукърбърг.
От DACA могат да се възползват хора на възраст до 30 години, чиито родители са ги довели в САЩ като деца. Условията за това – да са влезли в Америка преди да навършат 16 г., да не са били осъждани за нито едно сериозно престъпление или в не повече от три дребни; да са завършили гимназия.
След като преминат проверка на Федералното бюро за разследване (ФБР), те имат право да работят законно, а правителството отлага действия по миграционния им статут за срок от две години, след което те имат право да подадат молба отново.
Тази програма не позволява на участниците да получат гражданство, нито им дава право на социални помощи или на финансово съдействие за постъпване в университет. Целта на Обама бе да защити от депортация млади хора с добро поведение, които са израснали в Америка и на практика не познават държавата, от която произхождат.
Наричани накратко "мечтатели", по името на обвързания с програмата закон, чиято абревиатура DREAM означава "мечта", те живеят предимно в Калифорния, Тексас, Ню Йорк и Флорида.