Оговорността за морските плажове ще премине от регионалното към туристическото министерство, което вече ще се занимава с предоставянето им на концесия или под наем. Това реши парламентът с приети на първо четене промени в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие. Поправките бяха одобрени от 91 народни представители, 10 бяха против, а един се въздържа.
Досега за пясъчните ивици на българското Черноморие отговаряше Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). Прехвърлянето им към МТ бе договорено още миналото лято между министъра на регионалното развитие Лиляна Павлова и на туризма Николина Ангелкова заради лошото стопанисване от страна на концесионерите и прекалено високите плажни такси, отблъскващи туристите. Ангелкова се ангажира това да доведе до по-чисти пясъчни ивици с по-евтини услуги, тъй като се надява да възложи стопанисването им на хора от туристическия бренш.
С новия законопроект се променя срокът за издаване на заповедта, с която морските плажове, които не са предоставени на концесия или под наем, да се обявяват за неохраняеми. Заповедта ще се издава от министъра на туризма ежегодно до 31 март вместо до 31 май, както е в сега действащия закон.
"Целта на промените е да се създаде основата за нов нормативен акт, който да позволи групирането на плажовете по индивидуален призна. Предвиждаме създаването на 4 групи и 4 подгрупи - съответно на отделна методология за минимално концесионно възнаграждение за всяка група. С тази мярка ще се преустанови отдаването на всички плажове под общ знаменател", обясни министърът на туризма, цитирана от Фокус.
В момента у нас само 58 морски плажа от общо 253 са отдадени на концесия, каза Ангелкова. "Министерството на туризма има капацитет. В момента работят кадри, фокусирани само върху концесиите", увери тя. И допълни, че вече е провела срещи с всички представители на туристическия бранш, концесионерите и кметовете на морските общини, за да подготвят предстоящият летен сезон.
По думите й морските плажове формират над 70% от летния туристически продукт, който е един от основните за този отрасъл в България. Делът на летния туризъм е 60% от приходите, които постъпват в сектора, отбеляза още тя.
От ДПС обявиха, че ще подкрепят законопроекта на първо четене, но на второто ще внесат предложенията си за корекции. "Имате много кратко време в рамките на няколко месеца, за да покажете, че Министерство на туризма ще се справи със задачите", заяви от трибуната депутатът от ДПС Джейхан Ибрямов.