Пет бургаски общини ще работят заедно по проект за разработване на туристически маршрут и посещение на археологически обекти, съобщава БТА.
От няколко години се прави проучване на резервата. В древността това място е било почитано заради своите топли минерални извори.
Предвижда се в туристическия маршрут да бъдат включени също тракийското светилище край Приморско Беглик таш, тракийското светилище в Мишкова нива край Малко Търново, римският град Деултум в средецкото село Дебелт и крепостта Русокастро край Камено.
Проектът е на стойност 445 160 лева, като по план той трябва да е финализиран в рамките на две години. След приключването му паметниците на културата ще бъдат включени в маршрути за посещения.
Днес (14 ноември) предстои да бъдат обявени и последните находки в резервата "Аква Калиде”. Става дума за златни накити и оловни печати. Благодарение на археологическите находки е известно, че горещият извор е бил известен с лечебните си свойства още в неолита. По това време в близост до него са били създадени три селища от VI - V хилядолетие преди Христа.
В средата на I хил. преди Христа траките превърнали извора в най-почитаното "светилище на Трите нимфи”. Векове наред то привличало множество поклонници. Всъщност най-ранните сведения за бургаските минерални бани датират от IV век преди Христа, когато Филип II Македонски е летувал там.
"Деултум- врата към загадъчната Странджа" е следващият обект от цялостния проект на петте общини. Представянето му ще бъде на 20 ноември.