България разполага с голям ресурс от минерална вода и балнеологията трябва да се превърне в база за създаване на комплексен туристически продукт. Това коментира изпълнителният директор на Националната специализирана болница за физикална терапия и рехабилитация д-р Татяна Ангелова.
Тя беше сред експертите, изнесли лекции на семинара "Развитие на балнеологията в България. Японският опит", пише Икономическият портал на Стара Загора.
Минералните води у нас са слабоминерализирани и могат ефективно да се прилагат за профилактика срещу радиация, коментира още д-р Ангелова. Тя допълни още, че в България има 140 находища с повече от 600 водоизточника на минерална вода. В Сепарева баня пък се намира единственият на Балканите гейзер с гореща вода с температура 103 градуса.
Всички дадености обаче трябва да се използват максимално и да се популяризират, за да привличаме туристи и да генерираме приходи, препоръча д-р Йордан Йорданов, експерт по икономика на туризма.
Той акцентира и на профилактичните качества на българското вино, което преди падането на Желязната завеса е било използвано от американски войници, подложени на радиолъчение.
За финал участниците в семинара се насладиха на атрактивната чайна церемония, която е сърцето на Япония. Ритуалът беше пресъздаден от сдружение за японска култура Урасенке.