Бактерията легионела, която според британски медии е причинила смъртта на двама туристи, летували в "Слънчев бряг”, може да се появи във водопроводната система на всяко жилище и хотел, коментира по NOVA проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести.
"С повишаване на температурите, главно във водопроводните инсталации на големите сгради, ако студената вода във водопровода не е достатъчно студена и топлата не е достатъчно гореща, при една температура от около 22 до 35 градуса се размножават тези микроорганизими”, поясни Кантарджиев.
Той посочи, че ако жилището или хотелската стая не е ползвана 5-6 дни при топло време и водата се пусне, вдишването на капките може доведе до заразяване с легионерска болест.
"Именно за това тази болест по-често е при хотели, където стаите невинаги се ползват”, каза Кантарджиев.
Той съветва, когато хората се връщат от почивка да оставят водата да се изтече за около 5 минути, при пусната вентилация. През това време те не трябва да са в помещението, така че да избегнат риска от заразяване.
В Европейския съюз за миналата година са регистрирани 11 343 болни от легионерска болест, 700 от тях са починали.
"Около 7,5% е смъртността при една тежка лятна пневмония. Това на практика е легионелна пневмония”, обясни Кантарджиев.
Според него публикациите в британските медии са прибързани. Освен това не е вярно, че бактерията може да се разпространи чрез съвременните климатици. Това схващане се е наложило, тъй като регистрирани случаи на заболяването в САЩ са били свързани с климатичните системи, каквито вече не се изпозлват.
"Нашите климатици вкъщи и в хотелите са безопасни по отношение на легионелата”, категоричен е проф. Кантарджиев.