Лято е, топло е и повечето хора търсят начин да се разхладят. Черноморието е един от вариантите, които най-често избираме за почивката си. Но достатъчно ли сме подготвени за опасностите, които крие морето.
Шефът на водноспасителната служба в Бургас Николай Иванов, разказва пред в. "24 часа" кои са най-честите грешки, които правят туристите и дава някои съвети, за да не се достигне до инцидент.
Той посочва, че основната причина за фаталните инциденти е не толкова бурното море, колкото поведението на туристите.
Масово хората не обръщат внимание на флага, които са поставили спасителите, влизат във водата веднага след хранене или след употреба на алкохол. Още повече че и самото им поведение към спасителите е непристойно.
"Не може почиващите да се държат със спасителите като с овчари, да ги псуват, дори да ги блъскат, защото се е стигало и до физическа саморазправа. Трябва спешно да се вземат мерки, за да се промени генерално поведението на туриста по плажовете. Когато пресичат на червен светофар, нарушителите подлежат на санкция. Нека така да е и при къпане на червен флаг”, предлага шефът на бургаските спасители.
Други опасности, за които алармират спасителите, са мъртвите течения и дънните ями. Те припомнят още, че по никаква причина не трябва да се влиза във водата, когато е забранено. За съжаление, туристите не винаги спазват тази препоръка.
"На българина, докато не му бръкнеш в джоба, няма да се научи да спазва правилата”, категоричен е шефът на Водната спасителна служба Николай Иванов.
За момента Бургас е единственият град, в който има глоби за неподчинение на флаговата сигнализация и на правилата за безопасно къпане. Санкциите са от 100 до 2000 лв.