Първа трудова борса за сезона у нас за наемане на персонал по морето

Повишението е средно с около 200-300 лева.

по статията работи: iNews.bg | 13.03.2025 | 09:31
Първа трудова борса за сезона у нас за наемане на персонал по морето
pixabay
Повече за:

Първа трудова борса за сезона у нас за наемане на персонал по морето. Работодатели в сферата на хотелиерството и ресторантьорството предлагат на сезонните работници с 10 до 15% по-високи заплати в сравнение с миналото лято. Възнагражденията варират от 1800 до 2500 лева, в зависимост от позицията и опита на служителите, както и от категорията на обекта.

 

 

По данни на Агенцията по заетостта най-много се търсят камериерки. Почти всеки втори работодател има нужда от подобни кадри за лятото.

 

Голяма е нуждата и от готвачи, сервитьори и чистачи.

 

На обратния полюс – най-малко се търсят по-високо квалифицирани кадри, като администратори и управители, но също и сладкари – едва десетина-двайсет за цялото Черноморие. Що се отнася до заявените свободни места за сезонен персонал, през бюрата по труда по Черноморието, те са малко над 2000.

Най-много са в Бургаска област, а във Варненска – са 6 пъти по-малко.

 

Галя има опит като пиколо и сервитьор, но се оглежда и за други възможности, ако заплащането е достатъчно.

 

"Миналата година беше 1300. Надявам се по-добро, около 1600, да са по-добри заплатите, нали всичко така или иначе поскъпна", казва Галя Иванова пред БТВ.

 

"Нещо в сферата на управление - офис мениджмънт, бизнес администрация. Туризмът не е само оправяне на легла и посрещане-изпращане на гости с микробус", заяви Велин Скендеров. И докато за кандидатите заплащането е важно, за работодателите водещи са уменията. Голяма част са подали декларации за работници от трети държави, но сега търсят българи.

 

"Няма как ние да обещаваме нещо, което не можем да дадем в зависимост от това, което ние печелим. Това, което ние можем да обещаем, обаче е да им предложим целогодишна заетост, можем да им дадем право да растат", заяви Златина Бикова - управител на хотел в Приморско.

 

Търсят се и по-авантюристично настроени кандидати, които обичат да пътуват по море. Макар и само до близкия до Бургас остров.

 

"С всички събития, които ще имаме на острова и концерти, ни трябват хора за баровете, да си изнесем барчетата, трябват ни хора за кухнята и хора, които да се грижат за цялостния облик на острова, като хигиенисти и поддръжка", обясни Павлин Димитров – управител на остров "Света Анастасия". "Работните заплати варират от 1800 до 2500, зависи от позицията и от възможностите на хотелите", каза Татяна Николова – директор, Бюро по труда – Бургас.

 

Повишението е средно с около 200-300 лева.

 


Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

ТВ програма

Кино

  • Сега Новини на турски език
  • 12:35 Малки истории
  • 12:45 Телепазарен прозорец
  • 13:00 Последният печели...
  • 14:00 Телепазарен прозорец
  • 14:15 Книга на книгите анимационен филм
  • 14:45 Имало едно време...предметите...
  • 14:55 Снежен свят тв филм
  • Сега bTV Новините - обедна емисия
  • 12:30 "Комиците и приятели" - комедийно...
  • 13:30 "Присъда" - сериал, с.3, еп.10 /п./
  • 15:00 Премиера: "Плен" - сериал, с.1,...
  • 16:00 Премиера: "Моите братя и сестри" -...
  • 17:00 bTV Новините
  • 17:20 "Лице в лице" - публицистично...
  • 18:00 "Стани богат" - телевизионна игра с...
  • Сега Новините на NOVA
  • 12:30 "Наследство" (премиера) - сериен...
  • 13:30 "Свободна да избира" (премиера) -...
  • 15:00 "Лабиринт към щастието" (премиера)...
  • 16:00 Новините на NOVA
  • 16:10 "Пресечна точка" - публицистично шоу
  • 17:00 "Семейни войни" (нов сезон) -...
  • 18:00 "Сделка или не" (премиера) -...
Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.