Розовото масло се превръща в непреодолимо туристическо изкушение

Цели 4 500 евро струва един килограм розово масло

по статията работи: Ивайло Ачев | 14.09.2011 | 08:10

Българското розово масло привлича все повече туристи, най-вече чужденци, които отблизо искат да видят как се произвежда уникалния продукт. Все по-често у нас се организират групови туристически посещения, свързани с производството на розовото масло - от отглеждане на розовите масиви до преработката на цвета и добиване на крайния продукт. Това разказа за БТА Стоян Стоянов, собственик на първата у нас частна розоварна с етнографски комплекс.

Технологията на обработка, беритбата, свойствата на розовото масло, приложението на крайните продукти - всички тези неща предизвикват силен интерес сред туристите. По време на розобера туристи от цял свят се включват в беритбата рано сутрин и след това имат възможността да видят как от набраните от тях рози се получава розовото масло, обяснява Станислава Стоянова, която работи в частната розоварна с етнографски комплекс, намираща се край село Скобелево.

Дори българите са малко запознати с обработката и качествата на българската маслодайна роза - Роза дамасцена, отбелязват създателите на етнографския комплекс. Много хора идваха в розоварната, за да разберат различни факти за розовото масло и така се роди идеята да направим етнографски комплекс, в който посетителите да се запознаят с техниката на производство на розовото масло, прилагана преди 350 години и технологията, прилагана сега, посочва Станислава Стоянова.

Етнографската част към дестилерията в Скобелево е създадена преди четири години, а през 2010 г. комплексът е отличен с наградата "Туристическа атракция номер едно в регион Централна Стара планина". Годишно комплексът отчита около 30% увеличение на посещенията на туристи. "Докато в началото идваха около 3000 души на година, то сега техният брой е 10 000", коментира Стоян Стоянов.

Цели 4 500 евро струва един килограм розово масло, за производството на който са нужни три и половина тона розов цвят. Стоянова обяснява, че цената е толкова висока, защото производството изисква изцяло ръчна и много трудоемка работа. И в това могат да се уверят посетителите на етнографския комплекс. В сезона на розобера те, заедно с берачите, могат да съберат розов цвят от масивите към розоварната, които се простират на 150 декара в подножието на планината. За чуждестранните групи розоберът е екзотично занимание и с голямо удоволствие се включват в него, независимо че започва рано сутрин, коментира Стоянова.

След като са набрали розов цвят, в етнографския комплекс туристите могат да научат как той се преработва чрез метода на двойната парна дестилация, който е изцяло български патент. В комплекса са показани както дестилационните инсталации, прилагани днес, така и казаните за розоварене, използвани преди 350 години. Тогава българите са заимствали технологията на производство на розовото масло от начина, по който се е правила ракията по нашите земи. Това е причината казаните за дестилация на розовото масло да приличат на казаните за варене на ракия, обяснява Станислава Стоянова.

Едно от нещата, които впечатляват най-вече туристите, са качествата на българската маслодайна роза, коментира Стоянова и допълва, че малко от чужденците подозират за свойствата й. Около 300 са съставките на розовото масло, като част от микроелементите в него още не са изучени и крият "неподозирани" качества, обяснява тя. Известните обаче свойства на продуктите от Роза дамасцена се прилагат в козметиката, в медицината, та дори и в хранителната индустрия. В кремовете за лице и тяло розовото масло се използва заради противосъстаряващия му ефект, тъй като то регенерира най-горния слой на кожата. Това обяснява и легендата, според която египетската кралица Клеопатра всеки ден е вземала вана за кадифена кожа, като прибавяла масло от розови цветове.

Розовото масло е част от парфюмите, тъй като има силен аромат, а и защото задържа за по-дълго време качествата на останалите компоненти от ароматната композиция. Розово масло и розова вода се препоръчват за медицински цели. Те помагат при проблеми с бъбреците и храносмилателната система, а така също действат и противопростудно. Маслодайната роза се използва и като продукт за ястия и напитки.

Розова ракия, сладолед от рози, сладкиши, овкусени с розова вода, захаросани цветове - това са само част от нестандартните кулинарни решения. През 1670 година Роза дамасцена е пренесена в България от Дамаск (Сирия), откъдето идва и името ѝ. В България - в Казанлъшката и в Карловската долина, пренесеното от Азия растение намира благоприятни условия за отглеждане - песъчлива почва, влажен въздух, защитата на Стара планина и Средна гора от северните ветрове.

Условията на отглеждане и начина на преработка на розите са причините днес експертите да оценяват българското розово масло като най-качественото и с най-силни свойства, обясняват от розоварната в Скобелево. Собственикът Стоян Стоянов посочва, че икономическата криза не се е отразила върху търговията с розово масло. Розово масло на едро той продава само за чужбина, като сред страните, за които се изнася българският продукт, са САЩ, Франция, Япония.


Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари


5 Свежка . 15.09.2011 | 17:09
А защо, по дяволите, не направим лятна школа, където всеки мераклия ще може да научи всичко за розобера и процеса по извличането му. Чужденецът ще е в захлас. Можем да се възползваме от примера на изобретателните италианци, които са си вдигнали университет, където се учи как се прави италиански сладолед! Така и ние можем да стъкмим школа по розово масло. Въображение ни липсва, а такива съкровища имаме в ръцете си.
4 Ани Г. 14.09.2011 | 13:09
Мисля, че България трябва да залага точно на такива типично традиционни дейности, като розобера и производството на розово масло, освен чисто икономически, но и чисто туристически и то културен туризъм, който ни е така необходим да бъде развит. Също може да се показва как се прави вино, защото там също сме добри производители с всичките видове грозде, които могат и се отглеждат в нашата прекрасна родина. Има още много, но някой трябва да положи усилие и да се инвестира в проектите.
3 Стамена Георгиева Георгиева 14.09.2011 | 09:20
Освен в розовата долина, розовото масло се продава и във всеки наш курорт. За чужденците това е голяма придобивка, защото в техните страни го няма, а и поне с едно нещо да ни запомнят и то хубаво.
2 Живка Илиева 14.09.2011 | 09:18
Пътя на розовото масло наистина е една съвременно звучаща и реализирана туристическа атракция, в която етнографските експонати „оживяват“. Радващо е, че тя става все по-популярна не само сред чужденците, но и сред българските туристи, тъй като във всеки етап от този цикъл – от розобера до добиването на маслото, се ангажират десетки земеделски стопани,отглеждащи рози, майстори на занаяти, самодейни фолклорни състави и пр., което подпомага развитието на тези райони. Тази атракция е добър пример как културните традиции в Розовата долина могат да бъдат опазени и обогатени, като в същото време носят приходи на хората.
1 Мариана . 14.09.2011 | 09:06
Българската роза отдавна се е превърнала в туристически символ на страната ни. Едва ли има турист, който да не си тръгва от долината на розите поне с едно мускалче розово масло – един специфичен сувенир, чиято форма и елементи на пирографията, символизиращи здраве и дълголетие, не са се променяли от 100 години.

ТВ програма

Кино

  • Сега Любов в окови 4 тв филм /4 епизод/
  • 23:00 По света и у нас
  • 23:25 Да надживееш Ескобар тв филм /52...
  • 00:15 Имате среща с ... Диана Любенова...
  • 01:00 100% будни сутрешно токшоу с...
  • 02:35 Култура.БГ предаване за култура с...
  • 03:30 Арт детектив рубрика за лайфстайл и...
  • 03:45 Олтарите на България
  • Сега "Ергенът" - романтично риалити, с.3
  • 23:00 bTV Новините - късна емисия
  • 23:30 "Под прикритие" - сериал, с.2, еп.2
  • 00:40 "Закон и ред: Специални...
  • 01:40 "Ослепително слънце" - сериал, с.2,...
  • 02:10 bTV Новините /п./
  • 02:50 "Преди обед" - токшоу с водещи...
  • 04:45 "Ослепително слънце" - сериал /п./
  • Сега "Кошмари в кухнята"- риалити
  • 23:00 Новините на NOVA
  • 23:30 "Военни престъпления: Лос...
  • 00:30 "911" - сериал, сезон 2
  • 01:20 "Роко Скиавоне" - сериал, сезон 1
  • 02:15 "Моето име е Мелек" - сериен филм
  • 03:15 "Наследство" - сериен филм /п/
  • 04:10 "Свободна да избира" - сериал /п/
Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.