Ето ви една отлична идея за еднодневна разходка, подходяща дори и да сте се събудили малко по-късно в съботния ден (примерно, към обяд). Съевата дупка се намира на 100 км от София, на толкова от Габрово, на 70 км от Плевен. Идеална е за всякакви метеорологични условия, защото времето в нея не зависи от метеорологията.
Отворена е за посещение и зиме, и лете, пътят до нея не изисква изкачването на тежки планински терени, а красотата й е всепризната. Според мнозина това е най-красивата пещера в България, като ще допълним, че е и една от най-цветните. Скалните образувания вътре преливат в жълто, червеникаво, зеленикаво и искрящо като скреж бяло. Това се дължи на различните химични елементи, които водата донася и наслоява по скалите.
Целогодишно температурата в пещерата Съева дупка е постоянна - между 8 и 10 градуса. Зимата ще се окаже, че влизате на топло, а лятото ще намерите къде да се скриете от жегата. Не забравяйте връхна дреха все пак, защото ще прекарате вътре близо час.
Името на пещерата идва от факта, че е била открита от двама братя овчари Съю и Съйко, които я открили случайно в края на XVІІІ век.
Съевата дупка се състои от общо пет зали с интересни имена като Купена, Срутището, Харамана, Космос, Белия замък. Тя е място, където въображението ви ще открие причудливи скални животни, човешки лица, библейски фигури, както и един великолепен (при това музикален) скален орган. Зала Космос, например, е наречена така заради скалното образувание във формата на ракета. Макар и без видима приказно-космическа логическа връзка, тук са и Снежанка и седемте джуджета.
Всички тези фигури се оформят от онези скални образувания със странни имена, за които всички сме слушали в училище – сталактити, сталактони, сталагмити и не толкова познатите хелектони, които напомнят на пещерни корали. Това е и единственото място в България, където можете да видите хелектити – форми, получени от течението, при което капките се изтеглят хоризонтално и приличат на застинал дъжд.
Предполага се, че Съевата дупка е на около 3 милиона години, но не тoзи факт, а неоспоримата й красота са я наредили сред Стоте национални туристически обекта на България.
В третата зала на тази приказна пещера - Харалана (или Концертна), са пяли Емил Димитров, Йорданка Христова и Лили Иванова... И днес можете случайно да се окажете на концерт – понякога музикални състави свирят в пещерата.
Освен това Съевата дупка е едно от любимите места за нестандартни сватби в България, в което като се замислите, има смисъл - насред лятната жега гримът на булката е в безопасност от разтичане, а гостите - от изпотяване. В пещерата се провеждат също кръщенета и други радостни събития.
Пещерата Съева дупка се намира на десетина километра от Ябланица, близо до Ловешкото село Брестница. Ако се движите по магистралата София-Варна, има табели за отбивката (в самото село Брестница). Работи без почивен ден от 9 до 19 часа (зимата до 17 часа).
В Peika.bg открийте още идеи за уикенд.