Когато човек попадне в Берлин за първи път, си има цял списък с дестинации за посещение – като се почне от прочутата Берлинска стена с цветните й графити и се стигне до Бранденбургската врата и Райхстага. Столицата на Германия има не един и два символа, които са не просто сгради, а места, събрали десетилетия на едновременно кървава и вдъхновяваща история.
Но попаднете ли в Берлин за втори път (или просто ако сте от онези хора, които не вървят по установените туристически маршрути), ще успеете да откриете истинското богатство на града. Той е като кубче на Рубик, което можете да пренареждате до безкрай според собствените си интереси и според това на кои улички ще ви отведе случайността.
И така, прескачаме топ 10 на забележителностите на Берлин, за да видим няколко места, които са с една идея по-алтернативни.
И тъй като в човека по природа е заложен стремежът към високото, макар самият той да е лишен от крила, започваме с две наблюдателни площадки с панорамни гледки от птичи гледна точка.
Колхоф Тауър - Това е един от небостъргачите на площад "Потсдамер”, предлагащ прекрасна гледка към Берлин от панорамните си тераси "Панорама Пункт”, разположени на 24-я и 25-я етаж. До тях се стига с най-бързия асансьор в Европа, който се движи с 9 м в секунда. Стигнете ли горе, можете да се насладите на невероятната гледка с коктейл в ръка.
Телевизионната кула – От нея при хубаво време можете да се насладите на красива гледка на 40 км от Берлин, но е добре да я посетите или рано сутрин, или късно вечерта, защото опашката пред асансьора, с който ще се изкачите до върха, е много голяма през деня.
Продължаваме с ретро разходка на четири колела. Превърналата се в емблематична марка Трабант не е изчезнала от улиците на Берлин, а напротив – превърнала се е в интересно превозно средство, което можете да наемете. Разходка из Берлин в боядисан в розово, тигрово – това е екзотика! По улиците на германската столица можете да видите трабант в леопардова, тигрова и всякаква друга петниста окраска, трабант-кабрио, трабант-лимузина... Можете и да се качите на шофьорското място и да пофучите по берлинските улици. Стига да не ви пречи да ви изпреварват колоездачи, разбира се...
След като сте преживели завиване на свят от високото и сте се повозили, време е да послушате гладът, който вече напомня за себе си. И нали сме в Германия, посетете музея на кърито и вурста. Недалеч от "Чекпойнт Чарли” в този необичаен музей се прекланят пред кулинарния символ на столицата. Заради което изложбата е по-скоро преживяване, отколкото просто музейна изложба. А близо до вече споменатата будка за закуски има триизмерен план на будките за бързо хранене в Берлин. В камерата за подправки се разкрива тайната на кърито. Наоколо се носят екзотични миризми. А в близката кухня за експерименти на откривателката на вурста с къри Херта Хойвер се обяснява как се прави нейният "чилъп” сос. Който има нужда от почивка, може да се отпусне на вурст-дивана.
Имате ли вдъхновение за още един шантав музей? Може и да не сте чували за музея на нечуваните неща, но може да го видите. Тук има най-вече дребни неща, на които просто не се обръща внимание, а те самите стоят в началото на някоя голяма история. Истории, които от време на време могат да бъдат и малко прекалени. А въпросният предмет бива поставен под по-добра светлина. Например, листчето хартия с прогорена в средата му дупка. Това вече не е просто старо листче хартия, разяснява информационното табло в музея, ами моментът на някое внезапно хрумване. Експонатът уж ни връща към кьолнския невролог д-р Хелмут Дрьоф, който открил в края на 19-и век "електрограф на внезапното хрумване”, за да измерва с него енергията, която се освобождава когато на човек му хрумне нещо. Ясно, нали?
И накрая, но не и по значение, нека обърнем нужното внимание на подземен Берлин. Не, няма да се спускаме в средновековни тъмници, а в бункер. Единственият модерен бункер (строен през 70-те години на миналия век), който можете да видите, се намира в подземието на музея The Story of Berlin на прочутия берлински булевард Курфюрстендам. При необходимост този бункер и днес може да събере 3500 души. Самият музей също не е за пропускане (макар останалата част от него да не е подземна) – разполага с десетки зали с интерактивни изложби на живота в Берлин от древността до наши дни.