През май успяхме да се насладим на два "дълги" уикенда и да пообиколим и по-далечни места както в страната, така и в чужбина. Затова и днешната ни идея за пътуване през почивните дни е за близка дестинация.
Около повечето български градове има приятни местенца, където можете да отдъхнете за няколко часа сред природата, а и да откриете нещо ново или позабравен факт от нашата история.
Ето и нашето предложение, от което могат да се възползват не само софиянци – крепостта Урвич.
За нея се споменава често в хрониките от XIV век, а историята й всъщност е забулена в митове и легенди. Те разказват, че тук е живял цар Ясен, за когото се предполага, че всъщност е цар Иван Асен V. В крепостта, чийто строеж може би е започнал още по времето на хан Крум, се е водила битка между османските войски и цар Иван Шишман.
Крепостта се намира край Панчарево, наследник на историческото село Главиша, само на няколко километра от София. В миналото водите на река Искър са били високи и са превръщали мястото в непристъпна крепост. По времето на Самуил Урвич е била позната под името Ексумане, което означава крепост на река Ексус или днешен Искър.
В историята на крепостта все още има много "може би" и "вероятно", защото разкопките продължават. Едва през миналата година там бяха открити артефакти, които хвърлят нова светлина върху значението на Урвич като отбранителна крепост, но и като малък средновековен град с отделни предградия по хълмовете наоколо.
Може би е показателно – всъщност крепостта Урвич е единствената спомената в "История славянобългарска".
Днес средновековната крепост, заедно с крепостната черква "Св. Илия”, Панчаревският манастир "Св. Никола – Летни” и близкият Кокалянски манастир "Св. Архангел Михаил”, образуват Урвичкия крепостен комплекс.
Освен исторически интерес мястото привлича и с живописен меандър, който образува река Искър.
А ето и как да стигнете до това интересно място – по пътя за Самоков след Панчарево се намира статуята на "Трудовака" и малък паркинг. Паметникът е издигнат в чест на Строителни войски, които са прокарали трудното трасе на пътя.
След паркинга започва алея, водеща към забележителностите в комплекса. А мястото е толкова близо до столицата, че до там ходи и градският транспорт – автобус №3, който тръгва от квартал "Гео Милев".