Експерти на ЮНЕСКО в началото на март месец ще пристигнат в Санкт Петербург, за да уточнят историческите граници на града.
За визитата на експертите съобщи Михаил Милчик, който е член на Съвета по опазване на културното наследство в областта и член на аналогичната комисия на национално ниво.
От комисията изказват надежда, че в рамките на визитата ще се получат отговорите на редица спорни въпроси. Става въпрос за строителство и инвестиционни интереси в центъра на историческия град.
Според мнението на редица публикации, включително и в руски медии, администрацията на Санкт Петербург се опитва на свали защитния статут на града като на исторически и архитектурен паметник.
Историческият център на града беше включен в списъка на ЮНЕСКО за световни исторически и културни паметници през 1990 година.
Според изявлението на Милчик от комисията смятат, че тогава са допуснати редица неточности при определянето на границите на града и броя на паметниците, които влизат в него.
Миналата година при обсъждане на проекта "Охта център” отново се заговори за предстоящи санкции от страна на ЮНЕСКО – т.е. за изваждане на Санкт Петербург от списъка със защитени градове, ако "Газпром” издигне небостъргача си
"Охта център” е проект на руския монополист "Газпром”. Административната сграда е небостъргач, който трябва да се извиси на брега на Нева, точно срещу Смоленския събор и да наблюдава бароковата архитектура на града от 403 метра височина.
Стойността на строителството е оценено на около 60 милиарда рубли. По неофициална информация проектът се ползва от покровителството на премиера Путин, въпреки че президентът Медведев го разкритикува и поиска преразглеждането му с оглед запазване на старинния облик на града.
Проектът на "Газпром" предизвика вече протести сред жителите на Санкт Петербург, като в града се проведоха много митинги с искане да се забрани строителството.
На този етап проектът е замразен, но градските власти искат преразглеждане на границите на историческия град.