В рамките на контрактуваните средства от 128.9 млн. евро по инструмента Шенген, в техническата част са инвестирани над 11 млн. евро. Това каза Димитър Георгиев, заместник-министър на вътрешните работи на пресконференция в МВР, предаде Агенция "Фокус”.
Всички средства са усвоени на 100 %, от тях 28.4 млн. евро са национално съфинансиране.
Това, което до момента е доставено като техническо оборудване на бенефициентите на национално ниво по реализиране на програмата, са три хеликоптера, 11 кораба – от които 6 речни и 5 морски с различен тонаж, мобилни устройства, високопроходими автомобили, откриването на Центъра за временно настаняване на чужденци в Любимец и др.
Министър Цветанов предприе абсолютно всички действия, държавите, които имат съмнения относно нашата подготовка, да имат възможност да посетят България, каза заместник-министърът.
Очаква се в края на месеца да бъде приет последният доклад след проверката в периода 21-23 март. След това има процедура, след която се очаква да се изясни и финализира приемането на България и Румъния в Шенген, каза заместник-министърът.