Научна група от Центъра за изследване на неизвестното на Фондация "Шампалимо", Лисабон, Португалия, проучва и установява първите стъпки в действието на ваксината БЦЖ върху раковите клетки на пикочния мехур. Както поясняват учените, може да изглежда изненадващо, но БЦЖ ваксината срещу туберкулоза е най-старата имунотерапия срещу рак, а сега се използва за лечението на рака на пикочния мехур в ранния му стадий и след отстраняването на тумора.
БЦЖ ваксината в битката с рака
Екипът от Лабораторията за рака на Фондация "Шампалимо", чийто ръководител е Рита Фиор изследва началото на действието на ваксината БЦЖ върху раковите клетки на пикочния мехур. Резултатите, публикувани в списанието Disease Models and Mechanisms, показват ясно, че активираните след инфекция макрофаги предизвикват раковите клетки да се самоубият и след това ги поглъщат.
За тестовете учените използват риба зебра. Определят модела, който все още е експериментален, като много обещаващ. Всъщност идеята за аватарите на рибките зебра (zAvatars) е следната: премахват се туморните клетки от пациент с рак на пикочния мехур и след това се инжектират в ембриони на рибки зебра. Туморите растат в ембрионите и така се превръщат в аватари на човека, болен от рак. Започва и тестването на различните възможности за лечение.
Предимството при рибките зебра е, че само след няколко дни лекарите определят най-доброто лечение. За сравнение, когато опитите се извършват с мишки, това се случва за няколко седмици и дори месеци.
За учените е важно да разберат как ваксината действа като имуномодулатор за унищожаването на туморите в пикочния мехур. Насочват се към макрофагите.
Резултатите
Екипът успява да разбере какво се случва веднага след като се инжектира БЦЖ ваксината в рибките зебра. За да го направят, учените използват светлинна и конфокална микроскопия. Благодарение на нея виждат как макрофагите си взаимодействат с туморните клетки. Правят го в реално време и с разделителна способност на една клетка.
Макрофагите и раковите клетки са маркирани с различни флуоресцентни пигменти. Цветните филми, получени в резултат на предизвикания от ваксината процес, показват, че макрофагите са силно привлечени към мястото на тумора след поставянето на ваксината, броят им се удвоява за много кратко време и убиват раковите клетки чрез процеса на апоптоза (клетъчно самоубийство).
Процесът на унищожение зависи от вещество TNF (тумор некрозис фактор), което макрофагите произвеждат.
TNF е един от основните клетъчни сигнали, който е отговорен за задействането на апоптозата. И освобождаването му от макрофагите води до масовата смърт на туморни клетки.
След като изследователите блокират производството на TNF в макрофагите, става ясно, че ваксината вече не е в състояние да забави растежа на раковите клетъчни култури в рибките. Именно това показва, че макрофагите имат ключова роля за противораковия ефект на БЦЖ ваксината.
За историята на идеята
Първата ваксина срещу туберкулоза е създадена от френските учени Албер Калмет и Камий Герен през 1921 г. Представлява отслабен щам на бактерията Mycobacterium bovis, която причинява туберкулоза при говедата.
В средата на 70-те години на 20 век започва използването й като имунотерапия срещу рак.
Интересното обаче е, че през 1890 г. американският хирург д-р Уилям Коли, който работи в Нюйоркската болница, тества смес от различни бактерии като имунотерапия срещу рака. Лекарят забелязва, че няколко от пациентите с рак, чието състояние е определено като безнадеждно, преживяват ремисия.
Случва се след бактериална инфекция, получена след операция за отстраняване на туморите им. Д-р Коли решава, че възстановяването не е резултат от чудо, а се дължи на имунния отговор на болните към инфекцията. Затова медикът започва да предизвиква бактериални инфекции при няколко пациенти със злокачествени тумори, които отново стигат до ремисия. Методът му не е доказан, не е и безопасен и той спира изследванията.
>>>Д-р Сребра Родопска - създателката на една от най-добрите БЦЖ-ваксини в света
През последните години имунотерапията се развива изключително бързо и предоставя нови и научно по-стабилни данни за битката на имунната система с рака.
"БЦЖ имунотерапията продължава да се използва по много емпиричен начин. Тя обаче е много ефективна дори в сравнение с изключително сложните имунотерапии, които се разработват", казва д-р Майра Мартинес-Лопес, която има сериозна роля в настоящото проучване, за което споделя: "Ние не само разкрихме механизмите, които стоят зад първите стъпки на антитуморното действие на ваксината, но показахме, че моделът zAvatar е мощен предклиничен инструмент за откриване на лекарства против рак."
Източник: https://www.fchampalimaud.org/pt-pt/news/media.framar.bg