Делото срещу КТБ да се провежда при открити заседания искат представители на фалиралата банка. Във връзка с насроченото за 19 юни обжалване на решението на Софийския градски съд (СГС) за обявяване в несъстоятелност на "Корпоративна търговска банка" АД, "БРОМАК" ЕООД и самата КТБ, представлявана от изпълнителните директори, чиито правомощия са прекратени, депозираха молба в Софийския Апелативен Съд (САС), с която искат делото бъде разгледано публично в открито съдебно заседание. Това се казва в писмо до медиите на адвокат Менко Менков, който защитава Цветан Василев, съобщи econ.bg.
Искането е мотивирано от значителния обществен интерес, който "случаят КТБ" предизвиква и в уважение на правото на българското общество да узнае цялата обективна истина за банката, което може да стане единствено и само в открит съдебен процес, от безпристрастен и независим съд, а не зад "закрити врата", се казва в писмото.
С оглед на изразената позиция на останалите участници в съдебното производство по искането на БНБ за обявяване в несъстоятелност на КТБ, че същите не са правили искане пред СГС делото да се гледа при закрити врата, очакваме САС да допусне делото да бъде разгледано публично в открито съдебно заседание, посочва Менков.
Със същата молба "БРОМАК" и "Корпоративна търговска банка" АД, представлявана от изпълнителните директори, представиха и новооткрито доказателство. С което се доказва по безспорен начин от независим контролен орган, че собственият капитал на КТБ не е бил отрицателна величина в хода на производството по специален надзор на банката.
Припомняме, че на 28 април Софийска градска прокуратура оспори началната дата за обявяване на несъстоятелност на КТБ. Тогава от СГС определиха това да е датата 6-и ноември 2014 г., същият ден, в който БНБ отне лиценза на банката.
Няколко дни преди това от Централната банка съобщиха, че ще обжалват датата на началото на фалита на КТБ. Обвинението, също като БНБ, поиска тя да бъде 30 септември м.г.
Денят, който се смята за начална дата на неплатежоспособност на КТБ, е от ключово значение, защото от него зависи кои цесии и прихващания, извършени след обявяването на банката в несъстоятелност, ще бъдат смятани за законни, смятат от прокуратурата.
По същото време основният акционер във финансовата институция - "Бромак", обжалва производството по несъстоятелност. За разлика от жалбата на БНБ и на прокуратурата, които не са съгласни само с датата на неплатежоспособност на банката, акционерът и отстранените изпълнителни директори подадоха такава срещу цялото производство.