Група хакери, известна като Hidden Lynx, атакува компютрите още при доставката. След това те изчаквали заразените конфигурации да бъдат инсталирани и свързани в мрежата. Това става ясно от доклад на компания за антивирусна защита, информира БТА.
Компютърните престъпници не се ограничавали до единични цели, а се насочвали към стотици различни организации в множество държави, много често едновременно.
Според експерти по киберсигурност най-вероятно групата се състои от професионални хакери под наем – между 50 и 100 души, които се наемали от клиенти, за да им осигурят информация.
От данните на антивирусната компания над 52% от атакуваните фирми и организации са в САЩ и по-малка част в Германия, Австралия, Русия и развитите азиатски икономики. Цел на хакерите били правителствени агенции и компании работещи в сферата на информационните и комуникационни технологии, финансите, енергетиката, търговията, както и авиокомпании.
По данни на експерти от Европол и Интерпол киберпрестъпниците са откраднали интелектуална собственост на бизнеса в световен мащаб за над 1 трилион долара.
Сред една от обсъжданите мерки е създаването на Световен алианс за борба с киберпрестъпността, тъй като технологиите и престъпността стават все по-свързани.
Европейският съюз трябва да има общи правила за огласяване на кибератаки срещу информационните си мрежи, а инцидентите да се докладват на един орган, вместо сегашните 28, смята българският евродепутат Ивайло Калфин, който е докладчик на групата на социалистите в Европейския парламент по бъдещото законодателство за сигурността на мрежите.
Според български експерти по киберсигурност е препоръчително потребителите да се убедят, че всички имейли и съобщения, които изпращат, се криптират. Това прави данните достъпни само за кореспондиращите си страни.