Антропоморфни фигури, кремъчни изделия, средиземноморски миди и охлюви са част от находките, които са открили археолози на селищната могила в с. Хотница, Търновско.
Намерени са няколко глави от антропоморфни фигури, свързани с обредния живот на населението, отпреди 7000 години, каза пред агенция "Фокус" Александър Чохаджиев, ръководител на разкопките. Те са изработени от глина, очите са ясно очертани с бяла боя. Открити са и няколко фигурки на животни.
Археологът обясни, че хората, които са обитавали района, са били земеделци. Оттук Чохаджиев предполага, че фигурките са свързани с почитта към животните.
Открит е и прешлен от мрамор. Чохаджиев обясни, че обикновено те се изработват от глина и счупени фрагменти от съдове.
Правят впечатление количеството и качеството на кремъчните изделия, отбеляза археологът. От метала обитателите на селището са познавали единствено медта. Всички сечива, които са използвали обитателите, са от кремък.
"Очевидно четвъртият и петият пласт са времето на една доста процъфтяваща кремъчна продукция", коментира Чохаджиев. Суровините са много качествени и изработката на сечивата е много прецизна.
При разкопките се разкриха и няколко накита от средиземноморска мида Спондилус. Открит е денталиум - вид охлюв, който не е типичен за този регион. По думите на откривателя тези предмети са били ценни и използвани за размяна или са се използвали като престижни стоки.
При проучванията са намерени и мънисто от мрамор. Археолозите са попаднали на връх на копие, за което Чохаджиев обясни, че оръжието е рядко срещано в селището. То е било много прецизно и изработено от кост.
Трето, четвърто и пето строително ниво проучват археолозите на Хотнишката могила. В южната периферия на могилата екипът продължава разрез от миналата година, с който се цели да се стигне до края на селището.
През 2005 и 2006 година вследствие на иманярски интервенции на могилата са били разрушени стратиграфските профили. Това е най-важното нещо за едни праисторически проучвания, каза Чохаджиев.
Селищната могила в Хотница се е образувала като в цялата Каменна епоха населението е живяло в продължение на години на едно и също място. Постепенно се е натрупвало културен пласт и всяко следващо село се е издигало върху руините на предхождащото го. Те не са променяли мястото на обитание, а са оставали на едно и също място.