Светият синод и КНСБ се обявиха за забрана на работата в събота и неделя и в празничните дни, освен за дейности, които не позволяват прекъсване. За това настояват българският патриарх Неофит и президентът на КНСБ Пламен Димитров, които се срещнаха днес, за да обсъдят проблема.
От Синода смятат, че работещите в събота и неделя се лишават от правото на почивка и от времето, отредено да посветят на Бога и на своите близки.
По време на срещата между патриарх Неофит и председателя Пламен Димитров е засегната темата със сумираното отчитане на работно време в член 142 от Кодекса на труда, уточнява Дарик.
В сумирано изчисляване на работното време работодателят отчита работното време на конкретния работник или служител в края на отчетния период и когато нормата е превишена, се счита за извънреден труд. Максималната продължителност на работната смяна при сумирано изчисляване на работното време може да бъде до 12 часа, а продължителността на работната седмица не може да надвишава 56 часа. От Синода и от синдиката обаче смятат, че на основание сумирано отчитане на работното време се е зародила една тревожна практика да се работи в събота и неделя и в празничните дни и по този начин работещите се лишават от правото на почивка.
"В хода на разговора бе обсъдена и тревожната практика през последните години на основание т. нар. "сумирано отчитане на работно време" трудещите се в България да работят в събота, неделя и празнични дни, като така се лишават от правото на почивка - време което е отредено да посветят на Бога и своите близки и да възстановят своите духовни и физически сили.
Синодът и синдикатът са катеогрични, че трябва да се предприемат незабавно нужните мерки тази практика да бъде ограничена само до сверите, които не позволяват прекъсване на трудовия процес," посочи Александра Карамихалева, началник отдел Връзки с обществеността към Светия Синод на Българската православна църква.Срещата е осъществена по молба на председателя на КНСБ Пламен Димитров, информират още от Синода.