От дълги години физиците не могат да разрешат научния проблем, състоящ се в това, че черните дупки, поглъщащи огромни количества информация, с времето се изпаряват, като цялата заключена в тях информация изчезва без следа. Ново изследване твърди, че това твърдение не е съвсем вярно.
"Според нашите резултати информацията не изчезва завинаги, след като попадне в черната дупка", казва Дежан Стойкович, доктор по философия и аспирант по физика в Нюйоркския университет в Бъфало, САЩ, главен автор на научната разработка.
В новото изследване се оспорва т.нар. парадокс на загубата на информация, проблем, който стои пред науката вече почти 40 години, откакто Стивън Хогинг за първи път установява, че черните дупки могат да изпускат енергия и с времето се изпаряват. Изследването е публикувано в изданието Physical Review Letters.
Парадоксалността на ситуацията се състои в това, че в крайна сметка черната дупка изчезва, а с нея изчезва и заключената в нея информация, а това противоречи на принципа на квантовата механика, според който информацията винаги се съхранява.
В изследването си Стойкович и колегите му разгледали като носители на информацията не само самите частици, които се изпускат от черната дупка, но и фините взаимодействия между тях. В резултат на математически изчисления изследователите установили, че за наблюдател, намиращ се извън черната дупка, е възможно да се възстанови информацията, попаднала в този космически обект.
Още новини от света на Космоса и науката можете да откриете в Мегавселена.