В 21-ви век всичко в живота на хората започна да добива нов облик. Сега явно е дошъл редът и на парите да се "ъпдейтнат". Съществува вероятност Швеция да стане първата страна в света, която ще се откаже от кешовите плащания.
Държавата, която първа през 1661 г. пусна в обращение книжните пари, сега смята, че те са изживели своя живот и повече не са необходими. За това съобщава британският таблоид The Daily Mail, цитиран от Newsru.com.
В повечето шведски градове дори и автобусните билети се плащат чрез мобилните услуги. Банките в страната изцяло се отказват от касовите операции. Дори църквата приема дарения с банкови карти.
Сега делът на паричните средства в шведската икономика е едва 3%, за разлика например от САЩ, където той е 7% и Европейския съюз – 9%, отбелязва "РБК-Украйна". След намаляване на оборота на наличните парични средства значително намаляла престъпността в страната. През 2008 година в Швеция са били ограбени малко над 100 банки, а през 2011 година - само 16.
От друга страна обаче в страната се е увеличил драстично броят на хакерските атаки и интернет престъпленията. Ако през 2000 г. те са наброявали около 3,3 хиляди, то за миналата година възлизат на около 20 хиляди.
За сравнение се сочи доклада на "Сбербанк" за Русия – страна в която безналичните плащания са слабо развити. Според председателя на борда на директорите на банката – Герман Греф, заради високия дял на паричните средства в обращение, страната губи до 1% от БВП годишно.
Статистиката сочи, че чисто математически, излиза в пъти по-изгодно, не само за отделния гражданин, но и за икономиката на страната като цяло, наличните средства да бъдат заменени с електронни.