ПСЖ устоя на силата на Барса и остави интрига за реванша

Гол в 94-ата минута бе черешката на тортата в зрелището на "Парк де Пренс"

по статията работи: Божидар Азманов | 03.04.2013 | 00:01

Пари Сен Жермен и Барселона направиха страхотно зрелище на "Парк де Пренс" и завършха 2:2 в първия четвъртфинален сблъсък от Шампионската лига.

Каталунците бяха на път да вземат солидна преднина преди реванша на "Камп Ноу", след като на два пъти повеждаха в резултата с попадения на Лео Меси в 38-та минута и Шави в 89-та от дузпа, но тимът на Карло Анчелоти демонстрира страхотно желание и характер и стигна до равенството. Точни за парижани бяха Златан Ибрахимович в 79-та и Блейз Матюди в четвъртата минута на даденото от съдията продължение.

Така, въпреки предимството от двата гола на чужд терен за Барселона, ПСЖ запази шансове и за реванша и продължи невероятната си серия от вече 24 поредни домакински мача в Европа без поражение.

Видео от фамозните голове в зрелищния сблъсък вижте в Sporta.bg

Двубоят бе исторически за Пари Сен Жермен. След доста години отсъствие от големия европейски футбол френският състав се нареди сред осемтте най-добри отбора в Европа. За последно парижани играха четвъртфинал в Шампионската лига преди 18 лета, през 1995 година, когато в същата фаза на турнира отстраниха именно Барселона, за да отпаднат от Милан на полуфиналите.

И в двата лагера преди срещата имаше поводи за радост. Добрата новина за Карло Анчелоти бе, че дисциплинарната комисия на УЕФА намали наказанието на Златан Ибрахимович и той получи правото да излезе срещу бившия си тим. Лукас Моура и Лавеци се завърнаха в игра, след като отсъстваха през уикенда, а извън състава остана контузеният Тиаго Мота. Най-голямата изненада обаче бе попадането на Дейвид Бекъм сред титулярните 11, като така той се завърна в Шампионската лига след повече от три години пауза.

За Барселона най-хубавото бе завръщането на Тито Виланова на резервната скамейка. Капитанът Карлес Пуйол, Адриано и Педро бяха аут от състава, но Жорди Алба и Шави, които до последно бяха под съмнение започнаха като титуляри.

Двубоят започна много динамично и двата тима демонстрираха, че ще играят за победа. Очаквано Барселона владееше повече топката, но домакините категорично дадоха да се разбере, че изобщо не са притеснени от своя противник.

Първата страхотна възможност за парижани се откри още във петата минута, когато Езекиел Лавеци буквално размина Пике и Бускетс в наказателното поле, за да отправи удар, който обаче срещна левия страничен стълб.

Десет минути по-късно шут от дистанция на Хавиер Псторе с мъка бе отразен от Виктор Валдес, който първоначално изпусна топката, но успя да я улови преди до нея да достигне Алекс. В 19-та минута отново стражът на Барса спаси своята врата след топовен шут по земя на Златан Ибрахимович от фаул.

Каталунците пък изпитваха сериозни затруднения пред наказателното поле на ПСЖ. Испанският тим безспорно контролираше повече топката и натискаше своя съперник, но добре организираната отбрана на парижани не позволяваше да се стигне до някакви сериозни опасности пред Салваторе Сиригу.

В 25-та минута възпитаниците на Карло Анчелоти организираха страхотна контраатака. Алекс отне една топка в собствената половина и намери Лукас Моура. Той напредна в половината на Барселона и потърси Ибрахимович, който можеше да подаде на Лавеци, но вместо това стреля в аут.

През първия половин час на срещата Лионел Меси бе почти незабележим на терена, но за сметка на това Андрес Иниеста блесна с две страхотни отигравания. Първо в 10-та минута испанският национал елиминира защитата на домакините със чудесен диагонален пас към Давуд Вия, но сантиметри не достигнаха на нападателя да засече топката преди Сиригу да я улови. Седем минути по-късно Иниеста фалцира технично топката от границата на наказателното поле, но малко не му достигна да намери целта.

Часът на Меси все пак дойде в 38-та минута. Дани Алвеш изведе аржентинецът с възхитително подаване, което прехвърли отбраната на домакините и останал сам срещу Сиригу четирикратният кавалер на Златната топка не пропусна да накаже една от малкото грешки на ПСЖ, бележейки своя 59-ти гол в Шампионската лига.

В 42-та минута Меси можеше да огорчи домакините за втори път, след като излъга Тиаго Силва пред наказателното поле на противника и отправи хубав изстрел, който обаче профуча над напречната греда и Барса се оттегли на почивката с гол преднина.

За съжаление на Тито Виланова Лионел Меси получи травма в края на първото полувреме и след паузата остана в съблекалнята, а на негово място в игра се появи Сеск Фабрегас.

В началото на втората част френският състав опита да притисне Барселона, но каталунците бързо-бързо отново взеха инициативата. Отсъствието на Меси не повлия на тяхната игра, а от добрите действия на ПСЖ от началото на двубоя нямаше и следа.

В 64 и 65 минути пред Алексис Санчес се откриха две много добри възможности да удвои преднината на своите, но той ги пропиля по елементарен начин. Първо отлично игралият в тази среща Дани Алвеш намери чилиецът в центъра на наказателното поле на ПСЖ при една контраатака. Оставеният непокрит Алексис обаче не успя да овладее топката и я изгуби. В следващата атака той се измъкна от опеката на Кристоф Жале при едно центриране, но ударът му бе твърде анемичен и не затрудни Сиригу.

Карло Анчелоти опита да промени развоя на събитията на терена, като пусна в игра един след друг Жерами Менес, Марко Верати и Кевин Гамейро на мястото на позагубилите се през втората част Езекиел Лавеци, Дейвид Бекъм и Хавиер Пасторе.

Последва мощен натиск на домакините. Първо в 76-та минута Лукас Моура можеше да се разпише с глава след центриране от фаул. Последва корнер и разбъркване в наказателното поле на Барселона. Топката бе изчистена, но Кевин Гамейро я върна в пеналта, където тя стигна до Ибрахимович сам срещу Виктор Валдес. Шведът стреля моментално, но право в стража на Барселона. Гостите претендираха за засада, но Ибрахимович бе покрит от сблъскалите се и паднали на земята Хавиер Масчерано и Жорди Алба.

В 79-та минута ПСЖ успя да изравни именно чрез своя голмайстор. След разбъркване в наказателното поле на каталунците топката срещна гредата и стигна до шведския национал, който успя да разпечата Валдес, макар че при повторенията се видя, че нападателят е в засада.

ПСЖ опита да стигне и до пълен обрат, но вместо това втори гол отбелязаха гостите. Стражът на французите Сиригу фаулира Алексис Санчес в наказателното поле и реферът Волфганг Щарк посочи бялата точка в 89-та минута. Зад топката застана Шави и с безкомпромисно изпълнение направи резултата 2:1.

Това обаче далеч не бе всичко в срещата. В самия край на даденото от съдията четири минутно продължение отборът на ПСЖ организира страхотна атака. Алекс намери Ибрахимович в наказателното поле на Барса, шведа свали топката за Матюди и той с презицен удар, не и без помоща на рикошет оформи 2:2 и запази шансовете на парижани за реванша.