Група от 200 учени, академици и евродепутати призоваха да бъде направен независим одит на публичния дълг на Гърция. Искането може да бъде обсъдено в гръцкия парламент, пише EU Оbserver.
Основната цел на предложението е да се разбере как е натрупан дългът, условията, при които са вземани заеми и за какво са похарчени взетите средства. Подозренията в случая са, че някои банкови заеми нарушават Пакта за стабилност и растеж на ЕС.
Идеята на активистите е южните ни съседи да се поучат от примера на Еквадор. През 2008 година там беше създадена подобна комисия, която направи одит на публичния дълг на страната. Разследването заключи, че голяма част от него е "недействителна" и Еквадор отказа да плаща.
Концепцията беше приета "с отворени обятия" от някои кръгове в ирландския политически живот. Зад идеята стоят неправителствени организации, които подкрепят позицията за опрощаване на дълговете на развиващите се икономики към развитите. Конкретно предложението за Гърция се подкрепя от бившия заместник-председател на ООН Денис Халидей, както и от Зелената партия.