Парламентът прие на второ четене мерки за борба с младежката безработица. Това стана с промени в Закона за насърчаване на заетостта, съобщава БТА.
Предвижда се осигуряване на първо работно място на безработни млади хора до 29-годишна възраст, завършващи средно или висше образование.
На работодателя ще бъдат предоставяни средства за разходите за наетите, като държавна помощ за период от 6 до 18 месеца. Ще се поемат средствата, които работодателят по принцип плаща за държавното обществено осигуряване, задължителното здравно осигуряване и допълнителното задължително пенсионно осигуряване, както следва: 30 на сто за първите шест месеца, 50 на сто - за следващите шест месеца, и 75 на сто за последните шест месеца.
С измененията се регламентира и изплащането на стипендия за участващите в мотивационно обучение.
Урежда се и въвеждането на единно разрешение за пребиваване и работа на чужденци и неговото издаване. Предлаганите мерки могат да обхванат 71 хиляди младежи до 29 години, регистрирани в бюрата по труда.
Насочени са към три групи младежи - току-що завършили, които са за първи път на трудовия пазар, трайно безработни младежи със средно или висше образование и млади хора, които нямат квалификация и образование.
Парите за тези насърчителни мерки са осигурени в настоящия бюджет, без той да бъде актуализиран, отбеляза председателят на социалната комисия Корнелия Нинова.