Около 30 хиляди души няма да успеят да се пенсионират през 2012 г. с въвеждането на поетапното покачване на пенсионната възраст от догодина с 4 месеца. Това каза за iNews Венелин Новаков, координатор на Националното сдружение "Социална солидарност". По данни на организацията и през 2013 г. още 30 хиляди души няма да получат възможността да стигнат до пенсия.
Засегнатият набор от пенсионната реформа са мъжете, родени през 1949 г. и жените, родени през 1952 г. Общият им брой е 130 хиляди души. Около 30 хиляди от тях са се пенсионирали по-рано, били са различни категории труд, други са починали, но 100 хиляди предстои да се пенсионират през 2012 г.
"4 месеца от 100 хиляди души са една четвърт или около 25-30 хиляди бъдещи пенсионери, които губят правото си на пенсия", обясни Венелин Новаков.
Според координатора на националното сдружение категорично трябва да отпадне поетапното покачване на възрастта от догодина и покачването със сегашния темп да започне от 2015 г., както е била договорката с правителството преди време.
С 30-40% е нараснало подаването на молби за пенсиониране в Националния осигурителен институт (НОИ), сочат последните данни, заяви Новаков. По негово мнение тази тенденция ще продължи да нараства.
Голяма част от конкретните предложения на сдружението се покриват с тези на синдикатите за пенсионната реформа, затова профсъюзите поставят и техните искания на срещите с управляващите.
Част от предложенията на сдружение "Социална солидарност" са да се осигури ежегодно или на 2-3 години, в зависимост от икономическата обстановка, актуализиране на пенсиите, всички в държавата да бъдат осигурявани и да се криминализира укриването на вноски.
Освен това от "Социална солидарност" искат държавни служители - в това число президент, министър-председател, министри, депутати и всички, които получават заплати над 2000 лева, да си плащат осигурителните вноски за заплатата, която взимат.
Таванът на пенсиите да се намали с 10-15% и ако сега той е 35%, да стане 20%, предлагат още от националното сдружение. Също така те искат Националната агенция по приходите (НАП) да си събере неприбраните 5-6 милиарда лева от различните некоректни данъкоплатци.
Друго искане на организацията е да се намали с 50% субсидията на политическите партии. Това би осигурило 28 милиона лева приход в държавния бюджет.
"В момента субсидията е 56 милиона и тя не се ползва по предназначение, използва се за закупуване на луксозни автомобили, любовници и корупция", коментира Венелин Новаков.
Всички тези предложения са начин, по който може да се подобри значително националният бюджет, смятат от неправителствената организация.